“Teknoloji Perakendeciliği Zarar Görecek”Destek: Test Link
İnternet

Kredi kartlarına taksit sınırlaması getiren düzenlemenin tüketicilerin geniş bir kesimi tarafından ‘Tüm ürünlerde taksit kalktı’ şeklinde algılandığını söyleyen Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir, bu algının kısa vadede düzeltilmemesi durumunda teknoloji perakendeciliği sektörünün büyük yara alacağını kaydetti.

Erdemir, “Taksit uygulamasının sona ermesi sadece cep telefonunda söz konusu ancak yanlış algı nedeniyle teknoloji marketlerinin cirosunun yüzde 45’ini oluşturan TV ve dizüstü bilgisayar satışlarında önemli oranlarda düşüş yaşanıyor” dedi.

Son düzenleme ile birlikte taksit uygulamasının sadece cep telefonunda kaldırıldığını belirten Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir, “Ancak tüketicilerin büyük çoğunluğu tablet, dizüstü bilgisayar, televizyon, fotoğraf makinesi gibi ürünleri de taksitle satın alamayacağını düşünüyor.

Oysa bu ürünlerde kredi kartına 9 aya kadar taksitlendirme yapılabiliyor. Bu algının etkilerini en somut biçimde mağazaların ziyaretçi sayılarında görebiliyoruz. Ziyaretçi sayısı Ocak ayına kıyasla yüzde 20-30 civarında düşmüş durumda” dedi.

Cepte satışlar yüzde 70 düştü

1 Şubat’tan bu yana cep telefonu pazarında adet bazında yüzde 60 düşüş yaşandığına değinen Erdemir, “Ancak teknoloji perakendeciliğinde mali olarak güçlü bir konumda bulunan şirketleri korkutan asıl problem bu değil. Bu süreçte televizyon ve dizüstü bilgisayar satışları ise yüzde 30 oranında düştü. Bu iki ürün grubu zaten teknoloji marketlerinin cirosunun yüzde 45’ini oluşturuyor. Tüketicinin algısını kısa vadede düzeltemezsek sektör bundan büyük zarar görecektir” diye konuştu.

Hızlı finansman desteği başladı

Tüm sektörün yeni dönem reklam kampanyalarında 9 taksit vurgusu yapmaya başladığını söyleyen Erdemir, “Buna ek olarak, anlaştığımız bankaların desteği ile 20 dakika içerisinde 24 aya varan tüketici kredisi olanağı sunuyoruz. Ancak bu olanak da çok yeni ve birçok kişi bundan hâlâ haberdar değil” dedi.

Tüm kartlar için tek limite geçilmesi ve gelirin en fazla 4 katına kadar limit sınırı konulmasının büyük ve önemli bir adım olduğuna dikkat çeken Erdemir, taksit sınırlamasından önce sadece bu kararın bile birçok problemi önleyebileceğini ve yumuşak bir geçişe yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.