Taksit Bitecek Söylentisi Satışları YükselttiDestek: Test Link
İnternet

Kredi kartıyla taksitli alışverişe sınırlama getirilmesi hakkında açıklamalarda bulunan Hizlial.com Genel Müdürü ve Yönetici Ortağı Kaan Dönmez, e-ticarette tüketimin olumsuz etkilenmesini beklemediklerini söyledi. ‘Taksit bitti’ düşüncesinin aralık ayındaki ciroları yukarı yönlü etkileyeceğini belirten Dönmez, bu beklentinin tüketimi artırdığını ifade etti.

Dönmez, “E-ticaret müşterileri genel olarak çok bilinçli, hesabını iyi yapan bir kitleden oluşuyor. Bir iki ay bocalama dönemi olabilir ancak tüketimi ciddi anlamda etkilemesini beklemiyoruz” şeklinde konuştu. Dönmez ayrıca, “Taksitlerin fonlanmasını bankalar ve üye işyerleri üstleniyor, bu da bizim maliyetlerimiz üzerinde büyük bir yük oluşturuyor. Rekabetin bizleri getirdiği noktada 12 taksit ile satış yapmak zorundayız. Taksit sayısının azalması maliyetler konusunda daha pozitif bir tablo oluşturabilir” diyerek taksitlere sınırlama getirilmesinin maliyetlere olumlu şekilde yansıyabileceğini belirtti.

‘Taksit bitecek’ söylentisi tüketimi artırdı

Yeni düzenlemeyle oluşan ‘Taksit bitti’ düşüncesinin aralık ayındaki ciroları yukarı yönlü etkileyeceğini belirten Dönmez, “Bu tasarı medyada çok yankı buldu. Birçok tüketici taksit bitti sanarak bizi arıyor. Aslında bugün için değişen bir durum yok. Taksit bitecek beklentisi aralık ayında sektördeki oyuncuların cirosunu yukarı yönlü etkileyecektir. Söylentilerden beri biz ciromuzda yüzde 20’ler civarında artış görüyoruz. Taksit bitecek beklentisi şu aşamada tüketimi artırdı diyebiliriz” dedi.

Telefonla TV’ye aynı taksit sayısı olmamalı

Dönmez, “Ürünleri gruplarken sadece elektronik diye bakmak çok doğru olmayacaktır. Örneğin cep telefonunun ortalama kullanım süresi 6 ay ise, maksimum 6 taksit yapılması doğal olabilir. Ancak LED TV için aynı kullanım süresi söz konusu değil, dolayısıyla 6 taksit tüketiciler için yeterli olmayabilir. Tüm ürün guruplarının aynı uygulamaya maruz kalması, oldukça karışık senaryolara neden olacaktır” dedi ve uygulamanın ürün grubu baz alınarak yeniden değerlendirilmesi konusunda beklenti içinde olduklarını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.