Tablet Satışları Hızla YükseliyorDestek: Test Link
İnternet

Ucuz tabletler pazarı uçurdu, tablet bilgisayar satışları 1 yılda 5 kat arttı.

Bilgisayar piyasasındaki dizüstü – tablet rekabetine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir, Türkiye genelinde bir yıl içinde 5 kat artış kaydeden tablet satışlarının dizüstü bilgisayar satışlarını geçtiğini söyledi. Geçtiğimiz yılın temmuz ayında 35 bin adet olan tablet satışlarının bu yılın temmuz ayında 177 bine yükseldiğini belirten Erdemir, aynı dönemde dizüstü bilgisayar satışlarının 136 bin adette kaldığına dikkat çekti.

En büyük faktör ucuz tabletler

2012 yılının aynı dönemimde tablet satışlarının dizüstü bilgisayar satışlarının oldukça gerisinde olduğuna dikkat çeken Erdemir, “Rakamlar geçtiğimiz yılın Haziran ve Temmuz aylarında 30-40 bin arasında seyrediyordu. Son bir yıl içinde büyük bir sıçrama yaparak bilgisayar pazarının lideri olan tabletlerin bu başarısında uygun fiyatlı ürünlerin piyasaya sunulması başrol oynuyor. Özellikle 500 TL’nin altında fiyata sahip ürünler, tüketicilerin tabletlerle olan ilişkisini oldukça artırdı; bu da satış rakamlarına yansıdı. Her gelir seviyesinden kullanıcının sahip olabildiği bu cihazlar, ağır dizüstü bilgisayarları taşımak istemeyenler için önemli bir alternatif oldu. Bu eğilimin önümüzdeki dönemde de bu şekilde devam edeceğini ve tablet ile dizüstü arasındaki farkın daha da açılacağını düşünüyorum” diye konuştu.

2013’te 2 milyon tablet satılacak

Mobil internetin Türkiye’de günden güne yaygınlaştığını ancak fiyatlarından dolayı henüz tam olarak istenen noktada olmadığını kaydeden Erdemir, “Bu alandaki fiyat düşüşleri tablet pazarının kısa süre içinde daha da büyümesini sağlayacaktır. Öngörülerime göre, 2013 yılı tamamlandığında Türkiye’de yaklaşık 2 milyon adet tablet satılmış olacak. Bunun yüzde 20’lik kısmını ise iPad oluştururken, Samsung adet bazında Apple’ı geçecek. Yerli markalardan Casper ise şu an pazardaki üçüncü büyük marka ve gittikçe de yükselen bir ivmeye sahip. Yerli markaların teknoloji sektöründeki payının çok düşük olduğunu göz önünde bulundurarak, Casper’ın tablet gibi zor bir pazarda takdir edilecek bir cesaret örneği sergilediğini söyleyebiliriz” dedi.

Masaüstü son demlerinde

Yüzde 65’i teknoloji marketlerinden gerçekleşen tablet satışlarının masaüstü bilgisayar satışlarını ise uzun zaman önce geride bıraktığını belirten Erdemir, “Ayda yaklaşık 30 bin adet satılan masaüstü bilgisayarlar ile tabletler arasında büyük bir uçurumun oluştuğunu söyleyebiliriz. Masaüstü bilgisayarların en büyük müşterisi konumunda bulunan şirketler bile artık personelin bilgisayar ihtiyacını dizüstü bilgisayarlar ve tabletlerle karşılamayı tercih ediyor” dedi.

Yorumlar

  1. sosyalmedya

    Kişisel bilgisayar satışları düşerken, Microsoft, 7 inçlik tablet üretme planı yapıyor

    Thumb up 0 Thumb down 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.