Turkcell Superonline’dan Kesintisiz Hizmette Yeni DönemDestek: Test Link
Kurumsal

Turkcell Superonline, 2013 yılı sonunda tamamlanan Deksarnet’i satın alma sürecinin ardından karasal hatların ulaşamadığı yerlere uydu desteğiyle bağlantı sağlıyor ve kesintisiz hizmet anlayışını güçlendiriyor.

Mevcut uydu ağını konsolide ederek daha önce dışkaynak kullanımıyla karşıladığı uydu bazlı verilen hizmetleri kendi bünyesinde sunmaya başlayan Turkcell Superonline, Turkcell Grubu’nun hem mobil hem sabit iletişim altyapısını daha da güçlü hale getirdi.

Fiber yatırımlarına başladığı 2008 yılından bu yana beş satın almaya imza atan şirketin son adımlarından biri Deksarnet’i bünyesine katmak olmuştu. Turkcell Superonline ile ana faaliyet alanları ‘uydu ve telsiz haberleşmesi, bu kanallar üzerinden internet, intranet ve benzeri IP temelli trafiklerin aktarılmasından oluşan Deksarnet’in birleşme süreci 2012 yılında başladı ve Aralık 2013’te tamamlandı.

Hizmet kapasitesi iki katına çıktı

Bu birleşmenin ardından Turkcell Superonline daha önce dışkaynak kullanımıyla sunduğu uydu hizmetlerini kendi bünyesinde sağlamaya başladı. Uydu bazlı kurumsal data hizmetlerinin yanı sıra yeni yatırımlarla birlikte GSM bazlı hizmetler de kapsam içine alındı. Böylece mobil ve sabit iletişimde karasal hatların ulaşamadığı noktalara uydu desteğiyle bağlantı imkanı sunan Turkcell Superonline, Turkcell Grubu ve diğer müşterileri için kesintisiz hizmet sağlayacak altyapıda çıtayı bir aşama daha yükseltti. Ayrıca hizmet kapasitesi birleşmenin ardından ikiye katlandı.

Turkcell Superonline’ın Deksarnet’i bünyesine katmasının ardından sunduğu uydu hizmetlerinden yararlanan uç nokta sayısı kısa sürede yüzde 10 artışla 1.800’e yaklaştı. Bu yıl içerisinde tamamlanacak yeni projelerle birlikte bu sayısının 2 bini aşması bekleniyor.

Deksarnet satın almasıyla sağlanan faaliyetlerde coğrafi yedeklemenin hayata geçirilmesi için çalışmalar sürdürülüyor. Bu yıl oluşacak yapı sayesinde İstanbul merkezden verdiği hizmetler Ankara’da kurulacak merkez üzerinden de yedekli hale getirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.