Subdomain Nedir?Destek: Test Link
İnternet

Subdomain, ana domain altında açılan alan adlarıdır. Bir alan adı altında, servis sağlayıcınızın izin verdiği sayıda subdomain oluşturabilirsiniz.

Subdomain’ler ana domain mantığı ile çalışır ve her subdomain’in içinde kendisine ait bir site barındırmakta ve FTP hesabını, veri tabanı gibi bileşenler yer almaktadır. Subdomain’ler genelde firmaların ya da şahısların yapmış oldukları ana faaliyetler ile paralellik gösteren ürün ya da hizmetler ile ilgili açılmaktadır. Subdomain kullanarak bir ürününüze özel web site açabilir ya da ürün ve hizmetlerinizi tanıtan, bilgi veren blog sitesi açabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse, turhost.com bir ana domain’dir. Blog.turhost.com ise ana domainden bağımsız olarak çalışan, farklı yazılıma ve temaya sahip bir web sitesidir.

Subdomain’leri, domain’inizin kayıtlı olduğu firmaya ait yönetim paneli üzerinden yapabileceğiniz gibi dünyada en çok tercih edilen cPanel ya da Plesk Panel gibi hosting kontrol panelleri üzerinden de yapabilirsiniz.

Subdomain Nasıl Açılır?
Subdomain (alt alan adı) açmak için yapılması gereken ilk iş bir domain kaydetmedir. Domain sorgulama ekranı üzerinden, kaydetmek istediğiniz alan adını tescil ederek projenize başlayabilirsiniz. Daha sonrada bir hosting paketi satın alarak, yönetim ekranı üzerinden subdomain’lerinizi oluşturabilirsiniz.

Turhost Panel Üzerinden Subdomain Oluşturmak

Turhost Gelişmiş Panel üzerinden subdomain oluşturmak için müşteri hesabınıza giriş yapınız ve subdomain oluşturmak istediğiniz hosting ürününüze tıklayınız. Açılan sayfada Alan Adı Yönetimi > Alt Alan Adları (Subdomain) adımlarını takip edin.

Alt kısımda yer alan bölüme, açmak istediğiniz subdomain’i yazınız ve Yeni Oluştur butonuna tıklayınız.

Subdomain açma işlemini tamamladıktan sonra, açtığınız tüm alt alan adlarını üst kısımda görüntüleyebilirsiniz.

cPanel Üzerinden Subdomain Oluşturmak
cPanel dünyada en çok tercih edilen hosting kontrol paneli olarak öne çıkmaktadır. cPanel üzerinden hosting paketiniz ile ilgili pek çok işlemi yapabileceğiniz gibi Subdomain açmak için cPanel’den faydalanabilirsiniz.
Turhost müşteri hesabınıza giriş yaptıktan sonra hosting yönetimine giriniz ve sol alt kısımda yer alan cPanel’e Bağlan sekmesine tıklayınız.

cPanel yönetim paneli üzerinde “Etki Alanları (Domains)” bölümünde bulunan “Alt Etki Alanları” sekmesine tıklayınız.

Belirtilen yere oluşturmak istediğiniz alt alan adını yazınız ve Oluştur butonuna tıklayınız.

Bu işlemlerin ardından subdomain oluşturma işleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşecektir. Yeni bir hosting açarak web sitenizi kurmaya başlayabilirsiniz.

Plesk Panel’de Subdomain Oluşturmak

Plesk Panel ile hosting alan adı, fiziksel sunucu ve cloud server hizmetlerinize ilişkin tüm işlemleri kolayca yapabilirsiniz. Türkçe dil seçeneği ve kolay kullanım imkanı sunulan ara yüzü ile Plesk Panel üzerinden subdomain oluşturabilirsiniz.

Turhost gelişmiş yönetim paneli üzerinden subdomain oluşturmak istediğiniz hizmetinize giriş yapınız ve sol alt bölümde yer alan “Plesk’e Bağlan” sekmesine tıklayınız.

Plesk Panel arayüzüne bağlandığınızda, üst kısımda yer alan “Alt Alan Adı Ekleyiniz” butonuna tıklayınız.

Belirtilen alana açmak istediğiniz alan adını girerek “Oluştur” sekmesine tıklayınız. Bu işlemlerin ardından alt alan adı ekleme işleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.