Sony, PlayStation 4 ve Yeni Kontrolörünü DuyurduDestek: Test Link
Oyun Dünyası

Playstation_logo

Sony tarafından düzenlenen ve Türkiye saati ile 01:00’da başlayan ve canlı yayınlanan etkinlikte bazı donanım özellikleri, oyun – teknoloji demoları, yeni servisler ve yeni nesil kontrolör DualShock 4 tanıtıldı, ancak PlayStation 4’ü maalesef göremedik.

PS4 ile birlikte Sony, yeni kontrolörü de tanıttı. Yeni konsol ile birlikte gelecek olan kontrolör; dokunmatik ekran, kulaklık girişi, paylaş düğmesi ve oyuncuları tanıyan bir sistem ile kullanıcılara sunuluyor.

Yeni konsol ve kontrolör, oyunlara ait görüntüleri hızlıca sosyal ağlarda paylaşmanın yanı sıra sohbet gibi bazı özellikleri ile dikkat çekiyor.

Sony_DualShock_4_webeyn

Ayrıca PlayStation 4, başkalarının oynadığı oyunları izlemenize de izin veriyor. Başkasının oyun konsoluna bağlanıp karşı tarafın konsolu üzerinden oyun oynama gibi bir imkan da tanınacak.

Yeni oyun konsolunda dikkat çeken bir diğer özellik ise kaldığınız yerden oyunlara devam edebilme özelliği… Bu özellik sayesinde herhangi bir oyunu oynadığınız esnada konsolu kapatsanız bile tekrar açtığınızda tek bir tuşla oyuna kaldığınız yerden anında devam edebileceksiniz.

PlayStation_webeyn

Sony, online mağaza üzerinde gördüğünüz oyunları direk indirmek yerine online mağaza üzerinden oynamanıza izin verecek. Böylelikle zaman kaybını en aza indirmiş olacaksınız.

Sony, PlayStation Vita’yı da rafa kaldırmadı. İkinci ekran işlevi sayesinde PS4 oyunları Vita üzerinden de oynanabilecek.

2013 sonunda piyasaya çıkacak olan PlayStation 4’ün fiyatı ile ilgili henüz bir bilgi bulunmuyor. New York’ta düzenlenen etkinlikte PlayStation 4’ü göremedik fakat teknik özellikleri açıklandı.

Sony, PlayStation 3’teki CPU ve GPU altyapısını değiştirerek PC’lere daha yakın bir donanıma sahip olan yeni oyun konsolu ile birlikte geliyor. AMD’nin geliştirdiği tek çip 64 bitlik x86 işlemci kullanılmış. Jaguar mimarisi ürünü olan bu işlemci, 8 çekirdek barındırıyor. Yeni AMD Radeon tabanlı GPU 1,84 TeraFLOP gücünde grafik gücüne sahip ve aynı anda 30 bin poligonu işleyebiliyor. Saniyede 64 GB bant genişliği olan 8 GB DDR5 RAM’le gelecek yeni konsol, 6x hızında Blu-ray, 8x hızında DVD okuyabilme özelliğine sahip. USB 3.0 ve AUX girişlerine de yer verilen yeni konsolda optik ses çıkışı, Gigabit Ethernet, HDMI çıkışı, analog AV çıkışı, 802.11 b/g/n Wi-Fi ve Bluetooth 2.1 desteği de bulunuyor.

Büyük bir bölümü oyunlara ait tanıtımla gerçekleşen ve 2 saat süren etkinlik bazı oyun severleri ve kullanıcıları hayal kırıklığına uğratsada, Haziran ayında gerçekleşecek E3 2013’ü beklemekten başka çare yok gibi gözüküyor. Kesin tarih ve yeni bilgileri E3 2013’te görebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.