Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Yarışması Türkiye’nin En İyi Fotoğrafçısını ArıyorDestek: Test Link
Etkinlik

Dünyanın en prestijli fotoğrafçılık yarışmalarından biri olan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, Sony Türkiye ile birlikte Türkiye’nin en iyi fotoğrafçısının tespit edileceği yarışmasını başlattı.

Türkiye Ulusal Ödülü, Türkiye’de tüm yetenek düzeylerinden fotoğrafçılara açık. Yarışmaya www.worldphoto.org adresi üzerinden ücretsiz olarak katılabilen fotoğrafçılar on kategoriden istediklerinde yarışabilecekler. Jüri üyeleri, bu kategorilerde bir Türk vatandaşı tarafından çekilen en iyi tek fotoğrafı tespit ederek ödüllendirecek. Bu özel ödül, çiçeği burnundaki fotoğrafçıların çalışmalarının küresel ölçekte görülmesi ve dünyanın önde gelen fotoğrafçıları ile birlikte tanınması için olağanüstü bir fırsat sunuyor.

Her yıl, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri uluslararası çağdaş fotoğrafçılığın en iyilerini seçiyor. Ödüller, ciddi fotoğrafçılar için 15 Profesyonel kategori; meraklılar için 10 Açık kategori; 18 ila 28 yaş arası yüksek öğrenimdeki fotoğrafçılık öğrencileri için Öğrenci Odağı yarışması; ve 20 yaşın altındaki fotoğrafçılar için bir Gençlik Yarışması’ndan oluşuyor. Türkiye Ulusal Ödülü’nü kazanan isim, Sony 2015 Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin Açık yarışmasında Türk vatandaşları tarafından çekilen eserler arasından seçilecek.

Açık yarışmada on kategori yer alıyor:

● Mimari
● Kültür & Sanat
● Geliştirilmiş
● Düşük Işık
● Doğa & Vahşi Yaşam
● Panoramik
● İnsanlar
● Gülümse
● An
● Seyahat

Yarışmaya başvurular 5 Ocak 2015 tarihinde sona erecek. Katılımcılar ilk olarak WPO’nun ön seçim komitesi tarafından değerlendirildikten sonra, Dünya Fotoğraf Organizasyonu Kreatif Direktörü Astrid Merget’in de aralarında bulunduğu özel bir jüri heyeti kazanan isme karar verecek.

Dünya Fotoğraf Organizasyonu Genel Müdürü Scott Gray, “Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri dünyanın dört bir yanındaki yetenekli fotoğrafçılar ile temasa seçmeye ve bunları desteklemeye adanmıştır. İşte bu yüzden de, muazzam işler üreten ve yaratıcılıkta kendi sınırlarını zorlayan yerel fotoğrafçıları belirleyerek hem dünya çapındaki profillerini yükseltmek hem de diğer çiçeği burnunda Türk fotoğrafçılara ilham kaynağı olmalarını sağlamak amacıyla Sony Türkiye ile yakın temas içinde çalışmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Sony Europe Dijital Görüntüleme, Stratejik Pazarlama Bölümü Başkanı Yann Salmon-Legagneur ise “Ulusal Ödüller, yeteneklerin bölgesel bazda takdir edilmesinde harika bir araç. Her bir ülkeden çıkan farklı tarzları gözlemlemek son derece ilgi çekici bir deneyim. Yerel yetenekleri destekleyerek önlerindeki kreatif konulara odaklanabilmeleri için kendilerine en iyi fotoğraf makineleri ve objektifleri sağlamak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Türkiye Ulusal Ödülü’nü kazanan isim 18 Mart 2015 tarihinde açıklanacak. Kazanan fotoğrafçı, Sony Alpha5000 model fotoğraf makinesi ödülünün sahibi olacak. Ayrıca ilk üçe giren eserler, 24 Nisan – 10 Mayıs 2015 tarihleri arasında Londra’da düzenlenecek olan Sony 2015 Dünya Fotoğraf Ödülleri Sergisi kapsamında, dünyanın dört bir yanından profesyonel fotoğrafçıların eserleri ile birlikte ve www.worldphoto.org adresinde sergilenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.