Sileceğiniz Dosyayı HDD’den Kesin Olarak TemizleyinDestek: Test Link
Nasıl Yapılır?

file_webeyn Bilgisayarda sildiğimiz dosyalar aslında tamamen silinmiyor ve bir şekilde hard diskimizin içerisinde duruyor. Silinen dosyalar, hard disk’te ancak üzerine başka birşeyler yazılınca siliniyor. Dolayısıyla çeşitli veri kurtarma yazılımları ile sizin tarafınızdan silinen dosyaları geri getirmek – kurtarmak mümkün oluyor. Peki hiçbir şekilde görmek istemediğiniz ve tamamen silmek istediğiniz dosyaları hard disk’ten tamamen nasıl silersiniz?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, silmek istediğiniz bir şeyi tamamen silmenin tek bir yöntemi var: Hard disk’te üzerine başka bir veri yazmak…

Bu işi sizin için uygulayan çeşitli yazılımlar var. FileKiller adlı yazılım da bunlardan bir tanesi. FileKiller adlı yazılımı buraya tıklayarak SourgeForge üzerinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

FileKiller

FileKiller adlı bu yazılım, kurulum gerektirmeyen ve direk çalışan bir yazılım. FileKiller’ı açtıktan sonra “Select Files” butonuna tıklayarak iz bırakmadan güvenli bir şekilde ve tamamen silmek istediğiniz dosyalayı seçiyorsunuz. Ardından, hemen altındaki “KILL Files on Grid” butonuna tıklıyorsunuz ve çıkan uyarıya “Evet” cevabını veriyorsunuz.

Bu işlemi yaptıktan sonra, sildiğiniz dosya ya da dosyalar artık hiçbir şekilde çeşitli veri kurtarma yazılımları ile kurtarılamayacak ve geri getirilemeyecek.

Yorumlar

  1. Programın kaynak kodlarını inceledim (sourceforge’da açık kaynak olarak yayınlanmış ve C# dilinde kodlanmış). Kodlayan kişi gayet düzgün kodlamış. Ancak şöyle bir konu var atlanmaması gereken: Dosya üzerine seçilen sayıda rastgele değerler yazdırılıyor. Ancak kodlarda bir saçmalık var. Dosya boyutu kadar random bir byte dizisi oluşturuluyor. Aynı dizi seçilen sayı kadar dosyanın üzerine yazdırılıyor. Örneğin dosya 10 bytelık ” 1234567890″ verisini içeriyorsa, random olarak “3420451092” şeklinde bir dizi oluşturuluyor ve bu random dizi 5 defa aynı veri üzerine yazdırılıyor. Yani kaç defa üzerine yazma işlemi (overwrite)’nin yapıldığının bir önemi yok. Eğer üzerine yazma işlemini 10 defa seçerseniz program 10 kat daha fazla süre çalışacak ancak aynı işlemi sürekli tekrarlayacak. Bu yüzden kodda düzenleme yapılması gerekiyor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  2. defalarca yazmasının sebebi silnen programların on katı kadar değerde dizin yazıyor ve o silinen dosyayı bulsalar bile on aktı kadar üzerine veri yazıldıgı için geri cıkartılmaya calısılan program bulunsa bile bozuk dosya olarak cıkıyor mantık bu

    Thumb up 0 Thumb down 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.