Siber Suçlarda Hedef AndroidDestek: Test Link
Mobil Dünya

Android

Kaspersky Lab analiz ve raporlarına göre siber suçluların hedef okları 2012’de Android’e çevrilmiş durumda. En popüler hedefler, Android’in 2.3.6 Gingerbread ve 4.0.4 Ice Cream Sandwich olarak sıralanıyor.

Kaspersky Lab uzmanların yaptığı testlere göre 2012’nin son çeyreğinde siber suçlular arasındaki en popüler hedefler, Android’in 2.3.6 Gingerbread ve 4.0.4 Ice Cream Sandwich olarak sıralanıyor.

Android platformunda zararlı programların büyümesi üçüncü çeyrekte de devam etti. Kaspersky Lab uzmanları tarafından yapılan analizler de siber suçlular tarafından en çok hedef alınan platformların Android olduğunu ortaya seriyor. Android 2.3.6 “Gingerbread”, tüm zararlı yazılım yükleme blokelerinin %28’ini oluştururken, en yaygın saldırı alan ikinci versiyon ise, %22 ile yeni 4.0.4 “Ice Cream Sandwich” oldu.

Android

“Gingerbread”, Eylül 2011’de piyasaya sürüldüğü halde, Android cihaz pazarının halen en popüler versiyonlarından biri. Hal böyle olunca, siber suçluların artan ilgisi de Gingerbread’e odaklanmış durumda. Kaspersky Lab Kıdemli Zararlı Yazılım Analisti Yuri Namestnikov, aynı ilginin Android’in en son sürümü Ice Cream Sandwich’e de yöneldiğini belirtiyor. Virüs yazarlarının ilgisinin diğer bir sebebi, işletim sistemlerinin son sürümlerini kullanan cihazların, genellikle çevrimiçi faaliyetler için daha uygun olması. Ne yazık ki aktif olarak web’de gezinen kullanıcılar, eninde sonunda zararlı sitelere giriş yapıyor.

Yarısı sahte SMS atıp, para çalıyor

Kullanıcıların akıllı telefonlarında tespit edilen zararlı yazılımların yarısından çoğu, kurbanın mobil hesaplarından, özel numaralara SMS yollayarak para çalan zararlı yazılımlar olan “SMS Trojan”ları olarak belirlenmiş durumda.

OpFake ailesi, mobil zararlı yazılım aileleri arasında en yaygını (Android zararlı yazılımlarının %38.3’ü) olarak öne çıkıyor. Bu ailedeki tüm zararlı programlar, kendilerini Opera Mini olarak gizliyor. Cihazlarda tespit edilen zararlı yazılımların beşte biri, çoğu Plangton ailesine mensup olan çeşitli Trojan’lar. Bir cihaza kurulmalarının akabinde, bu Trojan’lar telefondaki verileri topluyor, komuta sunucusuna yolluyor ve siber suçluların komutlarını bekliyor. Bu ailenin zararlı yazılımları, gizlilik içerisinde sık kullanılanlar menüsünü ve ana sayfayı değiştirebiliyor.

Sıralamada üçüncü sırayı, üyelerinin popüler programların kurulumlarını taklit eden FakeInst ailesi alıyor (%17). Bu iki tipteki zararlı yazılımlar, çoğunlukla, siber suçlularca yaratılan alternatif uygulama dükkanları kanalıyla dağıtılıyor.

“IT Tehditleri Evrimi: 2012 3.Çeyrek” raporuna securelist.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

  1. Kullanılan açıkların %56’sı “JAVA” dilinden dolayı olan açıklar. Olaya bakın ki Android Cihazların tamamı “Dalvik Sanal Makinası” üzerinde çalışıyor. Buna Google’ın Play’e eklenen uygulamaları denetlemeyişi de eklenince android cihazlara bulaşan virüs miktarı önemli derecede artıyor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.