Online Müzik Servisleri YükselişteDestek: Test Link
İnternet

Yapılan analizlere göre online müzik servisleri yükselişe geçerken, müzik indirme konusunda düşüş yaşanıyor.

iTunes ile birlikte hızla gelişmeye başlayan online tabanlı müzik servisleri, hızla büyüyor. Analizlere göre Spotify, Deezer ve Grooveshark gibi online müzik servislerini tercih eden kullanıcılar, artık müzik indirmekle uğraşmıyor.

Nielsen tarafından yapılan son araştırmada, kullanıcıların içerisinde bulunduğumuz 2014 yılının ilk yarısında şarkı indirmekten uzaklaşıp online servislere yöneldiği görülüyor. Online servislerin hızla yaygınlaşmasıyla birlikte müzik sektörü de satın alma oranı düştüğünden dolayı ciddi anlamda etkileniyor.

iPhone-Beats-webeyn

ABD üzerinde Spotify gibi servislerin kullanım oranı hızla yükselirken tek şarkı satışları yıllık olarak yüzde 13, albüm satışları ise yüzde 11.6 düşüş yaşadı. Raporda paylaşılan bir diğer bilgiye göre 2014’ün ilk 6 ayında toplam 70 milyon şarkı online müzik servisleri aracılığıyla dinlenmiş.

Apple ve Google gibi devlerin de müzik konusunda adımlarını atmaya başlamış olması, bu pazarın yükselişini doğruluyor. Hatırlarsanız Apple, kısa bir süre önce Beats’i satın almıştı. Google ise Apple’ın yapmış olduğu bu hamleye karşılık vererek, çevrim içi müzik uygulaması Songza’yı satın almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.