Öğrencilerin Kişisel Gizliliği Microsoft İle GüvendeDestek: Test Link
Etkinlik, İnternet

Microsoft tarafından her yıl düzenlenen Microsoft in Education Global Forum etkinliği, bu yıl 12 Mart tarihinde İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirildi. Öğrencilerin kişisel bilgilerinin gizliliğine odaklanılan forumda, reklam veya pazarlama amacıyla öğrencilere ait verilerde gerçekleştirilebilecek veri madenciliğinin önlenmesi konusu öne çıktı. Türkiye de Milli Eğitim Bakanlığı ve Microsoft işbirliğinde Yenilikçi Öğretmenler Projesi alanında çeşitli illerden katılan projelerle etkinlikte yerini aldı.

Microsoft’un öğrencilerin başarısı, gelişimi ve kariyer planı için ortaya koyduğu çözümlere yer verilen forumun açılış konuşması, 100’e yakın ülkenin eğitim uzmanları, okul yöneticileri ve kamu eğitim temsilcilerinden oluşan 1.100 kişilik bir dinleyici grubu tarafından ilgiyle takip edildi.

Microsoft eğitimde veri güvenliğini merkezine alıyor

Eğitimi zenginleştirmenin yanı sıra, çocukları iş ortamına hazırlayacak çağdaş teknolojilerin okullarda kullanımının önündeki en büyük engelin kişisel bilgilerin gizliliğine dair endişeler olduğunu söyleyen Microsoft Worldwide Education Başkan Yardımcısı, şu konulara dikkat çekti:

“Dışarıdaki kişilerin öğrencilerin kişisel bilgilerine ulaşmak için gösterdiği çabaların yanı sıra, iyi niyetle eğitim amaçlı kullanılan bazı uygulamalar da kişisel bilgilerin sızmasına neden olabiliyor. Eğitime yönelik gerçek faydalar sağlarken, öğrencilerin kişisel bilgilerini riske atmayacak yenilikçi çözüm ve teknolojiler ortaya koymanın özel şirketlerin önemli sorumlulukları arasında yer aldığına inanıyoruz. Bu nedenle dünyanın dört bir yanında sunulan Microsoft eğitim çözümlerini, veri güvenliğini merkezine alacak bir anlayışla kurguluyoruz. Hiçbir koşulda bu verilere reklam ve pazarlama gibi amaçlarla dokunmayacağımızı taahhüt ediyoruz.”

Okulların yüzde 98’inde Microsoft ürünleri kullanılıyor

Microsoft teknolojileri dünya genelindeki okulların yüzde 98’inde kullanılıyor. Eğitim sisteminin ve eğitimcilerin ihtiyaçları doğrultusunda kurgulanan çözümler şu başlıklara odaklanıyor:

Yaratıcılık ve üretkenlik. Bulut üzerinden kurumsal nitelikte birlikte çalışma ve iletişim olanakları sunan Microsoft Office 365 Education, 110 milyon öğrenci, eğitimci ve personel tarafından kullanılıyor. Sürekli olarak bulutla bütünleşik olarak çalışan Office 365, öğrencilere ait verilerin hiçbir koşulda reklam ve pazarlama gibi amaçlarla taranmasına izin vermiyor. Aralık 2013’te tanıtılan Student Advantage programıyla kriterleri yerine getiren eğitim kurumlarında 4 milyondan fazla öğrenci, kendilerine dağıtılan dağıtılan Office 365 Professional Plus sürümünü kullanıyor. Office kullanma becerisi kariyere de olumlu etki ediyor. IDC’nin yaptığı bir araştırmaya göre hızla büyüyen ve dolgun ücret vaat eden şirketlerin adaylarda aradığı ilk 20 nitelik arasında Microsoft Office kullanabilmek de yer alyor.

Daha güvenli arama. Bing for Schools, öğrencilere arama yaparken reklamların görüntülenmediği bir platform sunuyor. Böylece reklamların öğrencilerin sistemlerinde oluşturacağı olası reklam profillerinin önüne geçerek kişisel gizliliğin korunmasına katkıda bulunuyor. Bing haricinde başka hiçbir arama motoru benzer bir vaat sunmuyor.

Yönetim. Bulut üzerinde yer alan Windows Intune, okulların BT yöneticilerine ağ üzerinde yer alan Windows, Windows Phone, Android ve iOS cihazlarını kolayca ve merkezi olarak yönetebilme olanağı sunuyor. Böylece her cihazı ayrı ayrı yönetme ihtiyacı ortadan kalkıyor.

Profesyonel gelişim. Microsoft, eğitimcilerin yeni teknolojilere daha kolay uyum sağlaması için 1 milyon kişiye ulaşan Partners in Learning Network dahil olmak üzere çevrimiçi araçlar, eğitim araçları ve eğitimciler için özel olarak kurgulanmış eğitim programları sunuyor.

Teknoloji eğitimi. Microsoft IT Academy ile bugüne dek 130 ülkede 8.5 milyondan fazla öğrenci ve eğitimciye ulaşarak teknolojik yeteneklerin kazandırılmasına katkıda bulundu. Ayrıca Teaching With Technology programıyla, dünyanın birçok yerinde teknolojinin sınıflara uyarlanması için eğitimcilerin ihtiyaç duyduğu bilgi birikiminin sağlanmasına destek oldu.

Zengin cihaz seçenekleri. Microsoft, OEM iş ortaklarıyla birlikte öğrencilerin ve eğitimcilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere Microsoft yazılım ve hizmetleriyle zenginleştirilmiş farklı cihaz seçeneklerinin sunulması için çalışıyor.

YouthSpark girişimi. Microsoft’un eğitimde özel bilgilerin gizliliğine odaklanması, genç nesillerin eğitim, istihdam ve girişimcilikle gelişimine odaklandığı YouthSpark programının bir parçasını oluşturuyor. YouthSpark, bugüne kadar 100’den fazla ülkede 103 milyondan fazla gencin yeni fırsatlarla tanışmasına aracı oldu.

Bu yıl 10’uncu kez düzenlenen Microsoft in Education Global Forum, her yıl dünyanın dört bir yanından katılan nitelikli eğitimcileri teknolojinin dönüştürücü etkisiyle tanıştırma görevini üstleniyor. Bu yıl forumun sponsorları arasında Pearson, Promethean, Dell, Intel Corporation, Acer ve School Improvement Network yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.