Nokia’nın Cihazlar ve Servisler Bölümü Artık Microsoft’un!Destek: Test Link
İnternet

Teknoloji devi Microsoft’un açıklaması güne damgasını vurdu. Microsoft, Nokia’nın Cihazlar ve Servisler bölümünü satın aldı.

Nokia Cihazlar ve Servisler bölümü için 3.79 milyar Euro, Nokia patentleri için 1.65 milyar Euro ve toplam olarak 5.44 milyar Euro ödeyecek olan Microsoft, Nokia ile anlaştı.

Nokia yatırımcıları tarafından gelecek olan onay ile 2014 yılının ilk çeyreğinde tamamlanmış olması beklenen anlaşma sonucunda Nokia’nın CEO’su Stephen Elop, artık Cihazlar ve Servislerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak Microsoft bünyesinde çalışmaya devam edecek.

Satın alma sonucunda yaklaşık olarak 32 bin çalışan da Nokia’dan Microsoft’a geçecek. Cihazlar ve Servisler bölümü artık Microsoft’a ait olsa bile Nokia, Gelişmiş Teknolojiler, ağ alt yapıları ve HERE Haritalar gibi çeşitli servisleri üzerinde çalışmaya devam edecek.

Windows Phone pazarının başarılısı olarak yer edinen Nokia’nın satın alımı sonrası Microsoft, Windows Phone alanında yükselmeyi hedefliyor. Böylelikle Windows Phone’un en güçlüsü artık Nokia değil, Microsoft olacak.

Anlaşma ile ilgili Asha ve Lumia markalarının tüm hakları da Microsoft’a geçmiş oldu. Nokia, kendi markasının ticari haklarını kullanabilecek ve anlaşma gereği 10 yıl boyunca sadece klasik telefon üretimi yapabilecek. Önümüzdeki zaman dilimi içerisinde karşılaşacağımız Lumia ve Asha serisi telefonlarda Microsoft markası yer alacak.

Aslında konuyla ilgili çok soru işaretleri var. Neler olacağını, yeni gelişmeleri zaman gösterecek. Bekleyip görelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.