Nokia ve HTC, Patent Anlaşması İmzaladıDestek: Test Link
Kurumsal

Yapılan açıklamaya göre Nokia, HTC ile patent anlaşması imzaladı. Nokia ve HTC arasında uzun süredir devam eden patent davaları, bundan böyle son buluyor.

Yapılan anlaşmayla birlikte iki şirket, geleceğe dair teknolojiler konusunda birlikte çalışacak ve iş birliği yapacak. 2012’de HTC’nin de aralarında bulunduğu bazı şirketlere patent ihlali sebebiyle çok sayıda dava açan Nokia, HTC ile anlaşmaya vardı. HTC, Nokia’ya düzenli olarak ödeme yapacak.

HTC-8XT-webeyn

Anlaşmaya dair maddeler hakkında daha fazla detay paylaşılmazken, Nokia yetkilileri HTC ile yapılan iş birliği konusunda memnuniyet duyduklarını belirtti. HTC yetkilileri de anlaşmadan dolayı memnun olduklarını ve son tüketiciler için inovasyona odaklanmanın mümkün olacağını söyledi.

HTC’nin konuya ilişkin bilgilendirmesi

Nokia ve HTC arasında sürmekte olan patent davaları, iki şirketin patent ve teknoloji işbirliği anlaşması imzalamasıyla çözüme ulaştırıldı. Anlaşma uyarınca HTC, Nokia’ya ödemeler yapacak ve söz konusu işbirliği, HTC’nin LTE patent portfolyosunu da kapsayarak Nokia’nın lisanslama teklifini daha da güçlendirecektir. Şirketler aynı zamanda teknoloji alanında gelecekteki işbirliği fırsatlarını da değerlendirecektir. Anlaşmanın tam hükümleri gizli tutulmaktadır.

Nokia’nın fikri mülkiyetten sorumlu müdürü Paul Melin, “Nokia’nın standart temelli patentleriyle ilgili uzun zamandır lisans sahibi olan HTC ile çözüme ulaştığımız ve işbirliği anlaşması imzaladığımız için çok memnunuz. Bu anlaşma Nokia’nın uygulama patentlerini onaylayarak bizlere lisanslama konusunda daha başka imkânlara odaklanma fırsatı veriyor” dedi.

HTC Genel Danışmanı Grace Lei ise, “Nokia, sektörün en önde gelen patent portfolyolarına sahip şirketlerdendir. Sahip olduğu güçlü patent portfolyosu ve akıllı telefon sektöründeki öncü konumuyla HTC bu anlaşmaya dahil olmaktan memnuniyet duymaktadır. Bu anlaşma bize tüketicilere yönelik yenilik konusuna daha fazla odaklanma fırsatı verecektir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.