Nokia Lumia 1020 Resmi Olarak TanıtıldıDestek: Test Link
Mobil Dünya

Bugün Nokia‘nın Zoom Reinvented etkinliği gerçekleşti ve yeni Nokia Lumia 1020 resmi olarak tanıtıldı. Lansman ile birlikte neredeyse tüm sızıntıların doğru olduğu ortaya çıktı. Tamamen kamera üzerine durulan etkinlikte kamera dışında pek teknik özellik bilgisi verilmedi. Lumia 1020; 1280 x 768 piksel çözünürlüğünde PureMotion HD+ AMOLED ekran, 2GB bellek, 1.5Ghz hızındaki Snapdragon S4 işlemci, 158gr ağırlığında 130.4 x 71.4 x 10.4mm kasa ve ilk defa Samsung Galaxy S4‘de görmüş olduğumuz Corning Gorilla Glass 3 ekran gibi başlıca özelliklere sahip.

Lumia 920‘nin renk çeşitliliğinin aksine sadece siyah, beyaz ve sarı renklerde satılacak olan Lumia 1020, tam 1/1.2″ büyüklüğünde bir sensöre sahip ve bu büyüklük orta üst seviye konpakt fotoğraf makinelerinde bulunan sensörlerle eşit. Windows Phone ekosistemindeki ilk 2GB bellekli telefon olacak olan Lumia 1020, ABD’de AT&T ile sözleşmeli olarak $299 fiyatından satılacak. iPhone 5‘in $199, HTC One ve Galaxy S4 gibi amirallerin $99 gibi bir fiyattan satıldığını düşünecek olursak Lumia 1020 gerçekten pahallı diyebiliriz. Bu kadar gelişkin kamera özelliklerine sahip bu telefonun ülkemizde 2000TL civarında satılacağını söylemek yanlış olmaz.

41 megapiksel kamera sensörü ile öne çıkan ve Nokia‘nın PureView adını verdiği teknolojiden gücünü alan Lumia 1020; 4:3 oranında 38 megapiksel, 16:9 geniş ekran oranında ise 34 megapiksel fotoğraf çekiyor. Fakat PureView teknolojisi ile istenildiği taktirde bu fotoğraflar 5 megapiksel boyutuna sıkıştırılarak daha keskin ve güzel fotoğraflar elde edilebiliyor.

Nokia-Lumia-1020-webeyn-3

Super Piksel

Nokia’nın Super Piksel adını verdiği bu teknolojiyi kısaca özetlemek gerekirse 7 adet piksel 1 tane piksel oluşturuyor diyebiliriz. Böylece tam boyutlu 35 megapiksel çektiğiniz bir fotoğrafı 5 megapiksele sıkıştırarak çok daha keskin ve net fotoğraflar elde ediliyor.

Camera Grip

Nokia-Lumia-1020-webeyn-2

Böylesine kamera üzerine yoğunlaşılmış bir telefonda Nokia çekim sırasında ergonomiyi düşünerek bir ürün tasarlamış. Camera Grip isminin verildiği bu ürün hem telefonun pil süresini arttırıyor, hem tutmayı kolaylaştırıyor hem de üzerinde tripod yuvası barındırıyor. Bu ürün harici olarak $79.90 gibi yüksek sayılabilecek bir fiyattan satışa sunulacak.

2. nesil OIS

Nokia, Lumia 920 ile bir yeniliğe imza atmış ve bizlere OIS yanı optik görüntü sabitleme teknolojisini sunmuştu. 1020 ile OIS sistemini biraz daha geliştiren Nokia, bizlere 2. nesil OIS sistemini sunmuş bulunuyor.

6 mercek kamera

Lumia 925’te de olduğu gibi Lumia 1020 kamerasında 6 adet mercek bulunuyor ve bu sayede daha keskin ve kaliteli fotoğraflar çekmenizi sağlıyor.

Nokia-Lumia-1020-webeyn-1

Nokia Pro Cam

Nokia Lumia 1020 ile gelecek bu fotoğraf uygulamasında manuel olarak odaklamaya, pozlamaya, ISO değerine müdahale edebileceğiz. Fakat Windows Phone’un kısıtlamalarından dolayı Lumia 1020’de çok kısıtlı ayar seçeneği mevcut. Hatırlarsanız PureView 808’de oldukça çeşitli ayar seçenekleri mevcuttu.

Flipboard

Nokia ayrıca bu etkinlikte Android’den aşina olduğumuz Flipboard uygulamasının Windows Phone’a geleceğini duyurdu. Fakat bu uygulama sadece Nokia cihazlara özel olacak. Markette Nokia’ya özel pek çok önemli uygulama (Real Racing, Foursquare, Nokia Müzik) var. Bunlar Nokia’ya rekabet anlamında oldukça artı sağlarken Windows Phone’un gelişimi açısından bir eksi gibi görülüyor.

Video

Nokia Lumia 1020 ile ilgili yeni detaylar olduğunda her zaman olduğu gibi sizlerle paylaşacağız. Gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.