Nokia Android’li Modellerini Duyurdu: Nokia X, Nokia X+ ve Nokia XLDestek: Test Link
Mobil Dünya

Uzun süredir gündemde olan dedikodular nihayet sona erdi. Nokia X, Nokia X+ ve Nokia XL olmak üzere üç yeni modeliyle Nokia, Android’e resmen adım attığını duyurdu. Nokia’nın tanıttığı yeni modeller ve ayrıntılar haberimizde.

Mobil Dünya Kongresi kapsamında gerçekleştirdiği etkinlikle ilk Android telefonları Nokia X ve Nokia X+’ı duyuran Nokia, iki modelde de 4 inç ekrana yer vermiş. Tahmin edebileceğiniz gibi modellerde Android işletim sisteminin özelleştirilmiş versiyonu bulunuyor. Nokia’nın bu modellerinin arayüzleri, Windows Phone ve MeeGo kullanıcı arayüzüne benziyor.

Nokia’nın belirttiğine göre bu telefonlar Android’den yararlanacak ve SDK desteği ile birlikte geliştiriciler, çok kısa bir süre içerisinde uygulamalarını Nokia X cihazları için hazır hale getirebilecek. Nokia X ve Nokia X+’ta Google uygulamaları yerine Nokia & Microsoft’un kendi uygulamaları bulunacak. HERE Haritalar, MixRadio, Outlook ve Skype gibi uygulamalar da bulunacak. Üst tarafta bildirim çubuğu yer alıyor. Uygulama mağazası olarak ise Nokia Store ve Yandex Store tercih edildi.

Nokia X’in fiyatı 89 Euro, Nokia X+’ın fiyatı 99 Euro olarak açıklandı.

Nokia X

Nokia-X-webeyn

Özelliklerinden bahsetmek gerekirse giriş seviyesindeki Nokia X; 1 GHz çift çekirdekli Snapdragon işlemci, 32 GB’a kadar microSD ile artırılabilen 4 GB dahili depolama alanı, 512 MB RAM, 4 inç 800 x 480 piksel çözünürlükte IPS LCD dokunmatik ekran, çift SIM desteği ve flaşın yer almadığı 3 megapiksel arka kamera gibi başlıca teknik özelliklere sahip.

Nokia X’in yeşil, siyah, sarı, beyaz, cam göbeği ve kırmızı renklerde değiştirilebilen kapakları bulunuyor. 115.5 x 63 x 10.4 mm. boyutlara ve 128 gram ağırlığa sahip olan Nokia X’te 3G desteği de bulunuyor.

İşletim sisteminden bahsedecek olursak bu model, Nokia X Yazılım Platformu ile çalışıyor ve bu, Android 4.1.2’nin Nokia tarafından geliştirilmiş hali oluyor. Wi-Fi ve Bluetooth gibi kısayolların yer aldığı yukarıdan aşağıya açılan bildirim çubuğu ve klasör desteği de bulunuyor.

Google’ın sertifikaladığı bir cihaz olmadığı için kullanıcılar Nokia X üzerinden Nokia Mağaza’sına erişebiliyor. Ek olarak isteyenler Yandex ve Amazon gibi üçüncü taraf mağazalardan da uygulama indirme işlemi yapabiliyor. Hafıza kartı üzerinden de uygulama yüklemek mümkün. Nokia, kullanıcıların uygulamaları satın almadan önce denemelerine de imkân tanıyacak. Deneme süresi içerisinde uygulama kullanımı ve açılabilmesi için bir sınır olacak. Daha sonra uygulamadan memnun kalan kullanıcılar, kredi kartları ya da telefon faturaları ile satın alabilecek.

Nokia X ilk olarak Çin, Pakistan, Endonezya, Hindistan, Rusya ve Polonya gibi bazı ülkelerde satışa sunulacak. Japonya, ABD ve Güney Kore gibi pazarlarda Nokia’nın Android işletim sistemine sahip modellerinin tümünün satışa sunulması, henüz planlananlar arasında değil. Ancak Türkiye’ye gelebilir.

Nokia XL

Nokia-XL-webeyn

“Nokia’nın Android ile çalışan modeli olacak mı, yoksa olmayacak mı?” derken üç model birden tanıtıldı. Nokia XL, büyük ekranı tercih eden kullanıcılar için tanıtıldı.

Nokia XL; 5 inç 800 x 480 piksel çözünürlükte IPS ekran, LED flaş’lı 5 megapiksel arka kamera, 2 megapiksel ön kamera, 768 MB RAM, 1 GHz çift çekirdekli Snapdragon 8225 işlemci ve üzerinde gelen 4 GB kapasiteye sahip microSD kart gibi başlıca teknik özelliklere sahip. Nokia XL’in bu yılın ikinci çeyreğinde 109 Euro fiyat etiketiyle satışa sunulacağı belirtildi.

Şimdilik sizlerle paylaşabileceğimiz detaylar bu kadar. Yeni gelişmeler oldukça sizlerle paylaşacak ve gerekirse bu haberimizi güncelleyeceğiz.

Nokia X ailesi tanıtım videosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.