Neden SSD Diskler?Destek: Test Link
Donanım & Yazılım

“Katı hal sürücüsü” anlamına gelen yeni nesil veri depolama birimi SSD’lere yakından bakıyoruz.

Depolama birimleri, donanımlar arasında hızla gelişenlerden. “Solid State Drive” diskler, sabit disklerin yerini alan yeni nesil depolama birimi. Artık yaygınlaşmaya başlayan SSD disklerin farkı, normal bir mekanik disklerin ortalama ve maksimum yazma hızı 150mb/sn iken, SSD disklerde bu rakam 560 mb/sn olabiliyor.

Mekanik disk ve SSD disk

Mekanik disk ve SSD disk

Avantajlar ve dikkat edilmesi gerekenler

Mekanik disklere oranla daha hızlı bir yazma hızına sahip olan SSD diskler, kullanıcıya pek çok avantaj sunuyor. Diskiniz zaman ilerledikçe doluyor ve dolduktan sonra bilgisayarınızın açılış hızı yavaşlamaya başlıyor.

Dosya aktarımında, diske kurulan programların açılış hızında ve en önemlisi bilgisayarınızın açılış hızı konusunda SSD diskler çok iyi bir avantaj sunuyor. Özellikle bilgisayarınızın açılış hızı konusunda SSD disklerin farkını görmemek mümkün değil. SSD’nin en büyük avantajlarından birisi de mekanikliği ortadan kaldırması.

SSD disk satın alacağınızda okuma ve yazma hızına öncelikli olarak dikkat etmelisiniz. Hemen sonrasında ise ismi sık duyulan ve bilinen firmaları tercih etmenizde fayda var.

Bağımsız bellek üreticilerinden olan Kingston’ın her bütçeye uygun SSD modelleri bulunuyor. Kingston’ın SSD modellerine buraya tıklayarak gözatabilir, özelliklerini inceleyebilir ve size uygun olanını seçebilirsiniz.

Kaynak olarak Vikipedi ve Kingston’dan yararlanarak hazırladığımız bu yazımızda kısaca SSD disklerden bahsettik. SSD disk alırken sizin tercihiniz hangisi? SSD disk kullanıyor musunuz? Yorumlarınızı alt kısımdan paylaşabilirsiniz.

 

Yorumlar

 1. Ezgi Parlak

  Ssd diskler yazınızda da anlattığınız gibi yeni nesil hız kavramını şimdilik karşılayabilen aletler.

  MacBook kullanıcıları bu yonden avantajlı çünkü icinde gömülu geliyor.

  Daha sonradan alıp kullanan kişiler de ise büyük bir memnuniyet söz konusu.

  Benim gibi tasarım, çizim yapan kişiler varsa hareketlerin daha hızlı ve stabil olmasını isteyen profesyoneller varsa mutlaka bu disklerden satın almalılar.

  Webeyn’i çok sıkı takip ediyorum az ama öz yazılarınızı severek, beğenerek okuyorum.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.