Mobil Matbaa’cılık Dönemi BaşladıDestek: Test Link
Mobil Dünya

Matbaa işlerinde genelde son kullanıcı ile matbaa arasındaki ilişki hep sıkıntılı olmuştur. Bilirsiniz matbaa’da son derece farklı baskı teknikleri, ölçüler ve tasarım hataları olabildiğinden pek istemediğiniz sonuçlar alabilmektesiniz. Fakat artık online matbaa’lar ve hatta artık mobil matbaa’lar var.

Sizler için inceleyeceğimiz matbaa ise: matbuu. Matbuu dijital matbaa’cılığa 4 yıl önce ilk olarak giriş yapmış, çoğumuzun reklamlarda da yakından tanıdığı matbuu android mobil uygulaması sayesinde kullanıcıların kolaylıkla kartvizit, broşür ve hatta kişisel ürünlerde yer alan tshirt, kupa yada ajansda bastırabiliyorsunuz. Üstelik mobil uygulamada yer alan online editör ile tasarımınızı kolaylıkla oluşturup istediğiniz ölçülerde baskıya gönderebiliyorsunuz.

Yaratıcı Tasarım Sektörü ve Baskı Kalitesi

Birçok çalışmada tasarım, bireylerin yaratıcı becerilerinin bir çıktısı olması, pazarlanabilir ürünler üretilmesi için yönetim ve teknoloji uzmanları ile birlikte, entelektüel ve kültürel birikime dayanan ekonomik bir değer üretilmesi sebebiyle “yaratıcı bir endüstri” olarak tanımlanmaktadır. Yaratıcı endüstriler, bireysel yaratıcılık ve yeteneğe dayanarak refah ve istihdam sağlama potansiyeli olan endüstriler olarak tarif edilebilir (Papanek, 1971). Buradan hareketle tasarımı konu alan bütün faaliyet alanları “yaratıcı endüstri” olarak kabul edilmektedir.

matbuu-android-uygulama

Kısa zaman öncesine kadar genel kanı, tasarım faaliyetini, parçası olduğu sektör bağlamında ele alırken, günümüzde farklı sektörlerdeki bütün tasarım faaliyetlerini bir arada ele alan “tasarım sektörü” kavramını görmekteyiz. Bu bağlamda tasarım faaliyetinin gerçekleştiği sektörün, ürünün ve üretimin özelliklerinden bağımsız olarak tasarımın kendisinin entelektüel yapısı; tüketici memnuniyeti yaratması; ürün ve süreç bağlamı; çevresel, ekonomik ve sosyal faktörlerle ilişkisi gibi ortak özellikler içermesi sebebiyle anlaşılabilirdir.

Tasarımı kendi başına bir sektör olarak ele alan bu bağlam ışığında, zamanımızda birçok ülke, tasarımı, ülkenin ekonomik rekabet gücünü artıran stratejik bir araç olarak görmesi, yeni iş imkanları yaratma potansiyeli olarak değerlendirmesi ve yaşam kalitesinin ve toplumsal gelişmişliğin bir göstergesi olarak ele alması sebebiyle “ulusal tasarım politikaları” geliştirmekte ve tasarım merkezleri kurmaktadır.. Neredeyse tamamı kamu sektörü tarafından desteklenen bu tasarım politikaları incelendiğinde; çıkış noktalarının birbirlerine benzerlik taşıdığı görülmektedir. Tasarım konusunda geliştirilen ulusal politikaların amaçları dört başlık altında ele alınabilir.

– Güçlü bir kültürel kimlik, ulusal imaj ve marka yaratmak ve küreselleşmeye rağmen kültürel farklılıkları desteklemek.
– Yaşam kalitesini artırmak ve tüm insanlığa fayda ve özgürlük sağlamak
– Tasarım Eğitimini Desteklemek: Tasarım alanında yeni bilgi üretilmesini teşvik edecek şekilde eğitimi desteklemek ve yüksek kalitede uzmanlar yetiştirmek.
– Ekonomik Katkı Yaratmak: Tasarımın ekonomik gelişmeye katkısı, yeni iş alanlarının ve fırsatlarının oluşmasına katkıda bulunması, dış ticaret hacmini artırması ve özellikle uluslararası rekabet avantajı yaratması vurgulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.