Mercedes-Benz Türk’ten Yeni IT Hizmetleri MerkeziDestek: Test Link
Kurumsal

Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi Daimler, teknolojik büyümede Almanya’dan sonra ilk olarak Türkiye’yi merkez üssü olarak belirledi. Bu doğrultuda harekete geçen Daimler, küresel bilgi teknolojileri (IT) stratejisi kapsamında Türkiye’deki şirketi Mercedes-Benz Türk A.Ş bünyesinde mevcut IT Bölümünün yanısıra bir “Küresel IT Hizmetleri Merkezi” oluşturuyor.

Yeni merkezin tanıtım toplantısı, Daimler AG Bilgi Teknolojileri Başkanı Dr. Michael Gorriz, SAP ve Sistem Yaygınlaştırma Servis Dağıtım Merkezi Türkiye Bölüm Müdürü Stefan Rosenwald, Mercedes-Benz Türk A.Ş Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes, Mercedes-Benz Türk Bilgi Teknolojileri Müdürü Gökçe Bezmez ve İnsan Kaynakları Müdürü Salih Ertör’ün katılımlarıyla gerçekleşti.

Daimler AG Bilgi Teknolojileri Başkanı (CIO) Dr. Michael Gorriz, toplantıda yaptığı konuşmada şu noktalara dikkat çekti:

“Mercedes-Benz Türk’te IT alanındaki uzmanlık bilgimizi yine kendi şirketimize uluslararası destek olarak aktarıyoruz. Bu doğrultuda belli konulardaki teknik bilgi ve uzmanlığımızı daha da geliştirmeyi amaçlıyoruz. İleride, şirketimiz dışındaki paydaşlar süreçlerimize daha az dahil olacak, Türkiye’de kurduğumuz küresel IT hizmet merkezleri sayesinde çok daha güçlü ve global bir IT yapısına sahip olacağız.”

13 milyon Euro yatırım, 200 kişilik istihdam

İstanbul’da kurulan Küresel IT Hizmetleri Merkezi, Türkiye’de bilgi teknolojileri alanına yapılan en kapsamlı yatırımlar arasında yer alıyor. Daimler’in, İstanbul’daki merkeze yapacağı toplam yatırım miktarı 13 Milyon Euro’nun üzerinde. Yetişmiş IT uzmanlarının istihdam edileceği merkez, aynı zamanda beyin gücünün Türkiye’de kalması açısından da önemli bir cazibe merkezi olmaya aday. Küresel IT Hizmetleri Merkezi’nde görev yapacak Türkiyeli mühendislerin sayısı iki yıl içerisinde 200’ü bulacak.

SAP Lojistik Sistemleri için ilk ve tek merkez Türkiye’de

Türkiye’deki merkez, Daimler’in küresel IT ağı içerisinde SAP lojistik sistemleri geliştirecek ilk ve tek merkez olacak. Mercedes-Benz Türk İstanbul Küresel IT Hizmetleri Merkezi, SAP sistemlerinin Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgelerinde uygulayıcısı rolünü üstlenecek.

Türkiye’ye yatırım kararını destekleyen başarılı ekip

Daimler IT dünyasında büyük öneme sahip olan Mercedes-Benz Türk IT departmanında, halen süreç ve iş desteği odaklı 70 IT uzmanı çalışıyor. Bu ekibin başarıları, “Küresel IT Hizmetleri Merkezi”nin İstanbul’da kurulması kararında önemli bir rol oynadı. Söz konusu ekip, Eylül ayında planlama süreçlerinin daha etkin yönetilmesini sağlayan “Bütçe ve Planlama çözümü SAP BPC” (Business Process Consolidation) ile SAP Kalite Ödülleri’nde “Altın Ödül”e layık görüldü.

Gelecekte neler olacak?

İstanbul’da kurulan yeni Küresel IT Hizmetleri Merkezi, SAP Uygulama Geliştirme ve Tedarik’in yeniden yapılandırılmasında ve hizmet sunma süreçlerinin optimizasyonunda önemli roller üstlenecek. Dünya çapındaki SAP çalışmalarının % 70’i Türkiye ve Hindistan’daki yeni Küresel IT Hizmet Merkezleri tarafından yürütülecek.
Hindistan, İngilizce konuşulan bölgelere destek verirken Türkiye’deki merkez de Almanca konuşulan bölgelerden sorumlu olacak. Küresel IT Hizmet Merkezleri, SAP uygulamasının son tasarımından uygulama ve destek aşamalarına kadar tüm hizmetleri bünyesinde Hindistan, İngilizce konuşulan bölgelere destek verirken Türkiye’deki merkez de Almanca konuşulan bölgelerden sorumlu olacak. Küresel IT Hizmet Merkezleri, SAP uygulamasının son tasarımından uygulama ve destek aşamalarına kadar tüm hizmetleri bünyesinde barındıracak. Daimler IT, bu sayede sinerjilerden faydalanma ve en iyi uygulamaların karşılıklı paylaşımını destekleme imkanına sahip olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.