İstanbul Üniversitesi Öğrencilerinden Yerli Elektrikli ArabaDestek: Test Link
Yerli Çalışmalar

İstanbul Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirilen yerli elektrikli araba YEREL T1, prototip elektrikli araç çalışması.

4 yolcu taşıma kapasitesine sahip olan ve tek şarjda 500 kilometre mesafe kat edebilen YEREL T1, TÜBİTAK tarafından düzenlenen Elektromobil yarışlarında Türkiye şampiyonu oldu ve aynı zamanda Türkiye’nin en verimli elektrikli otomobili ünvanına sahip.

Türkiye turunda

Proje ekibinden Engin Topaloğlu, saatte 60 kilometre hız yapabilen T1’in sadece saç kurutma makinesinin tükettiği kadar enerji tükettiğini söylüyor. Tasarım ve imalatı Proje Yerel ekibi tarafından yapılan T1, şu sıralar test çalışmaları kapsamında İstanbul’dan yola çıktı ve Türkiye turu yapıyor, büyük ilgi görüyor.

İstanbul’dan yola çıkan T1 ve proje ekibi, Ankara, Samsun, Trabzon, Erzurum, Diyarbakır, Gaziantep, Kayseri, Konya, Antalya, İzmir, Eskişehir, Çanakkale illerini dolaşacak ve ardından 29 Eylül 2014 tarihinde İstanbul’a ulaşacak.

Paylaşılan bilgiye göre proje ekibi, geçmişte 2009’dan 2012 yılına kadar 5 farklı güneş arabası üretti ve bu arabalarla yurtiçi ve yurtdışında çeşitli başarılar elde etti.

Proje Yerel’in resmi sitesini buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz. Facebook sayfasından, Twitter profilinden ya da Vimeo profilinden de en yeni gelişmeleri takip edebilirsiniz.

YEREL Elektrikli Araba Türkiye Turu 1.Gün : İstanbul – Ankara Yolu

YEREL Elektrikli Araba Türkiye Turu 2.Gün : Ankara Tanıtım Günü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.