iOS 8 TanıtıldıDestek: Test Link
iOS

iOS işletim sisteminin yeni versiyonu iOS 8, WWDC 14‘te tanıtıldı. Yenilikler ve ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz.

Köklü değişiklikler içermese de iOS 8, elbette bazı yeniliklere sahip durumda. Apple CEO’su Tim Cook, bazı istatistikleri paylaştı. Paylaşılan bilgilere göre geride bıraktığımız yıl Apple, 800 milyon iOS cihaz satışı gerçekleştirdi. 800 milyon rakamının 500 milyonu iPhone, 200 milyonu ise iPad. Son 12 ay içerisinde büyük çoğunluğu Android’den olmak üzere Apple’a 130 milyon yeni kullanıcı gelmiş. App Store’u haftada yaklaşık 300 milyon kişi ziyaret ediyor ve App Store’da 1.2 milyondan fazla uygulama bulunuyor.

iOS 8 ile ilgili tanıtılan ilk özellik bildirim merkezi ile ilgili. Bildirim merkezine etkileşimi artırmak amacıyla interaktif bildirimler eklendi. Gelen bildirimler, kilit ekranından ya da herhangi bir uygulama içerisinden cevaplanabilecek.

Apple, QuickType adındaki yeni klavyesini de tanıttı. Mesaj yazarken yazdıklarınızı tahmin edip ona göre öneriler sunuluyor, böylelikle mesaj yazmak daha hızlı bir hale geliyor.

Mesajlaşmanın önemli olduğuna dikkat çeken Apple, grup mesajlaşma özelliğini duyurdu. Çoklu görüşmeler gerçekleştirilebilecek, eğer gelen bildirimlerden rahatsız olursanız rahatsız etme özelliği kullanılabilecek. iMessage’a WhatsApp’ta yakından tanıdığımız sesli mesaj gönderme özelliği de geliyor.

iOS-8-webeyn2

Home (Ana Ekran) tuşuna iki kere basmanız durumunda bildiğiniz gibi açık uygulamaların olduğu bölüm geliyor. Bu ekranda bundan böyle etkileşim kurulan son kişiler ve favorileriniz de gözükecek. Arama kısmı da güncelleniyor. Bundan böyle arama yaptığınızda yüklü olmayanlar da görülecek (haberler ve filmler gibi).

Fotoğraflar uygulamasında yenilikler bulunuyor. Fotoğraflar ve fotoğraflarda yapılan düzenlemeler tüm Apple cihazları arasında görülebiliyor. Örneğin iPhone ile çekilen ve üzerinde düzenleme yapılan bir fotoğraf, aynı anda iPad’de de gözüküyor. Fotoğraflar uygulaması 5 GB ücretsiz iCloud alanı sunacak. 20 GB için aylık 1 dolar, 200 GB alan için ise kullanıcıların 4 dolar ödeme yapması gerekiyor.

Bir süre önce Apple’ın Shazam’ı kullanacağına dair haberler gelmişti ve sizlerle paylaşmıştık. Bundan böyle “hey Siri” komutuyla da açılacak olan sesli asistan Siri’ye Shazam aracılığıyla şarkı tanıma özelliği eklendi. Bu arada Siri için 22 yeni dilin de eklendiğini belirtelim (ne yazık ki Türkiye yok).

Yine daha önce haberleri gelen bir diğer konu ise TouchID’nin geliştiricilere açılmasıydı. Üçüncü taraf uygulamalar için bundan böyle TouchID kullanılabilecek.

App Store ile ilgili de bazı yenilikler bulunuyor. Kişiye özel öneriler sunulacak. Uygulama geliştiricileri, Google Play’de olduğu gibi uygulamalarına tanıtım videosu ekleyebilecek. TestFlight adındaki yeni özellikle uygulama geliştiricileri belirli iOS kullanıcılarına uygulamayı yayınlamadan önce deneme fırsatı sunacak. Aynı zamanda geliştiriciler, birden fazla uygulama için toplu alımlara özel indirimler sunabilecek.

Apple’ın sağlık ile ilgili adımlar atabileceği konuşuluyordu. Sağlık odaklı uygulamalar iOS 8 için önem taşıyacak. HealtKit ile kan basıncı, kilo, aktivite, diyet ve hastalık geçmişi gibi bazı kontroller gerçekleştirilebilecek.

iOS 8’e dahil edilen özelliklerden olan Family Sharing sayesinde kullanıcılar aile üyelerini belirleyebilecek ve hatırlatma, takvim gibi bazı paylaşımlar yapabilecek. 6 aile bireyine kadar destek verecek ve ortak satın alma yapılabilecek. Çocukların ücretli uygulamalar için yapacağı satın almalarda aile büyüklerinin onayı gerekecek.

iOS 8 bugünden itibaren beta olarak indirilebilir olacak. iOS 8, tüm kullanıcılara Sonbahar’da dağıtılacak. iOS 8 destekleyen modeller ise şöyle: iPhone 4S ve üzeri, 5. nesil iPhone Touch, iPad 2 ve Retina, iPad Air, iPad Mini ve Retina.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.