İnternet Kullanıcıları Kota TanımıyorDestek: Test Link
İnternet

TurkNet’in 2013 kullanım verilerinden yaptığı analizde, kullanıcıların yüzde 20’si kotalı internet tercih ederken, yüzde 80’i internetinin kotasız olmasını istiyor. Türkiye’de internet en çok 21:00 ile 23:00 saatleri arasında kullanılıyor.

Türkiye’nin önde gelen yeni nesil telekom operatörlerinden TurkNet, 2 yıla yakın bir süredir internet ve telefon hizmetlerini bir arada ve sadece internet fiyatına sunduğu “Tam İletişim” paketlerinden yararlanan kullanıcılarının 2013 yılı sabit telefon ve internet kullanımlarını değerlendirdi.

TurkNet’in 2013 analizine göre, iletişim paketi kullanıcılarından yüzde 80’i kotasız interneti tercih ederken, yüzde 20’si kotalı interneti yeterli buluyor. Kotasız internet tercihinin böyle açık ara farkla önde olmasının nedeni, özellikle son yıllarda kişi başına düşen download (indirme) oranlarının 27 GB seviyesine erişmiş olmasından kaynaklanıyor. Artık kullanıcılar interneti özgürce, “kota aşım” derdi olmadan kullanmayı tercih ediyor. 21:00-23:00 saatleri arasında yoğun olarak kullanılan internetin, 22:00’de kullanım oranının zirveye ulaştığı görülüyor.

Sabit telefon halâ yoğun olarak tercih ediliyor

TurkNet’in Tam İletişim Paketleri verilerine göre, üç büyük ilin dışında en çok telefon araması, Antalya, Denizli, Adana, Bursa ve Kocaeli illerinde yapılıyor. Yurtdışına yapılan aramalarda ise Almanya, Rusya, İngiltere, Fransa ve Bulgaristan öne çıkıyor.

Sabit telefonlar şehir içi görüşmelerde tercih ediliyor

TurkNet’in internet bağlantısı fiyatına hem internet hem de görüşmeleri içeren sabit telefon hizmetli kampanyaları, sabit telefona olan ilgiyi de beraberinde getiriyor.

TurkNet’in gün ya da saat sınırı olmaksızın şehir içi ve şehirler arası görüşmeleri ücretsiz olarak sunduğu Tam İletişim Paketlerinin 2013 analizinde, sabit telefondan yapılan şehir içi aramaların tüm aramaların yarısı gibi önemli bir oranda olduğu görülüyor. Şehir içi aramaları şehirlerarası GSM ve uluslararası aramalar takip ediyor.

3 büyük şehir dışında özellikle Antalya, Kocaeli, Bursa, Konya, Adana, Mersin, Balıkesir, Eskişehir, Gaziantep illerinin TurkNet’in avantajlı internet + ev telefonu paketini tercih etmesi dikkat çekiyor. Kullanıcılar TurkNet’in bu avantajlı Tam İletişim Paketi ile ayda sadece 59,99 TL’ye kota aşımı derdi olmadan hem internet hem de telefon ihtiyaçlarını karşılayabiliyor; ev telefonuna gereksiz yere sabit ücret ödemiyor ve iki farklı hizmeti tek fiyata, tek faturada alabiliyorlar. Böylelikle TurkNet, ev ekonomisine öncelik tanıyarak, sabit iletişim faturalarını düşürmede kullanıcılara büyük oranda fayda sağlamış oluyor.

Kurumsalhaberler.com basın bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.