Intel ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nden İş BirliğiDestek: Test Link
Kurumsal

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve Intel; öğretmenlerin gelişimlerini desteklemek, yeni ilgi alanları yaratarak öğrenci ve velilerin sosyal ve bilimsel gelişimlerine katkıda bulunmak, yaşam boyu eğitimi yaygınlaştırmak amacıyla yeni bir iş birliğine imza attı.

İki kurum; öğretmen, öğrenci ve velilerin mesleki eğitimlerine ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak ve kendilerini geliştirmelerine destek olmak için “Gelecekte Eğitim” Projesi kapsamında İstanbul genelinde eğitimlere başlıyor.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve Intel arasında Nisan 2013’te imzalanan anlaşma kapsamında, projenin uzman eğitmenlerin yetiştirilmesini kapsayan ilk aşaması tamamlandı. Eğitmen eğitimleri kapsamında şu ana kadar “Intel Öğretmen Programı Temel Bileşenleri” eğitimi için 102, “Öğrenme Süreci Tasarımı” eğitimi için 66, “Intel Öğrenci Programı Teknoloji ve Girişimcilik” temasında 40 ve kadın velilere yönelik düzenlenecek olan “Kadın ve Teknoloji” temasında 24 öğretmen eğitildi. Eğitimleri tamamlanan 232 kişilik eğitmen kadrosu, hem İstanbul’daki diğer meslektaşlarının mesleki eğitimlerine katkıda bulunacak, hem de öğrenci ve velilere teknoloji kullanımı ve girişimcilik konusunda farkındalık yaratmaya yönelik eğitimler verecek.

Gelecekte Eğitim Projesi kapsamında 2014 yılı sonuna kadar 10.000 öğretmenin, “Temel Bileşenler”, “Bire Bir Öğrenme”, “Tabletli Sınıflarda Eğitim” gibi farklı alanlarda eğitilmesi hedefleniyor. Proje ile Türkiye’de ilk defa öğretmenlere tabletli sınıflarda etkili ders işleme ve farklı branş öğretmenleri ile bir araya gelerek yenilikçi yöntem ve stratejilerle ortak ders süreçleri ve ünite planları tasarlama ve uygulama konularında eğitim verilecek. Akademik olarak desteklenen ve öğretmenler tarafından sınıfta uygulanarak düzenlenmiş öğrenme süreçleri de, İstanbul’da görev yapan tüm öğretmenlerle ilk defa çevrimiçi bir platform üzerinden paylaşılacak. Bu yıl sonuna kadar Teknoloji ve Girişimcilik Programı kapsamında 1.800 öğrenciye, Kadın ve Teknoloji Programı kapsamında da 1.200 veliye eğitim vererek öğrenci ve veliler arasında girişimcilik konusunda farkındalık yaratmak da amaçlar arasında yer alıyor.

Öğretmenler için düzenlenecek olan eğitimler, mahalli hizmetiçi eğitimler aracılığı ile yapılacak. Hizmetiçi eğitimler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından duyurulacak. Başvuran gönüllü öğretmenlerden oluşacak gruplara eğitimler verilecek. Hayat boyu öğrenme çalışmaları kapsamında öğrenci ve velilere yönelik eğitimler de, yine İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçelerde yapılacak duyurulacak. Gelen başvurular doğrultusunda gruplar oluşturulacak ve eğitimler elektronik içerikler aracılığı ile verilecek. Uzun vadeli hedef, 3 yıl sonunda 120 bin öğretmen, yaklaşık 20 bin öğrenci ve 36 bin veliye eğitim verilmesi olarak belirlendi.

Intel Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Yalım Eriştiren İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile gerçekleştirilen işbirliğinden duydukları mutluluğu dile getirdi. Eriştiren, “Intel olarak uzun yıllardır Türkiye’de eğitime destek veriyoruz. Türkiye’de teknolojiyi verimli bir şekilde kullanan nesillerin yetişmesi için kamu kurumlarıyla omuz omuza çalışmalar gerçekleştirmek bizim için çok değerli. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’yle yaptığımız işbirliği, bu açıdan bizim için ayrı bir önem taşıyor. Türkiye’nin en büyük potansiyeli olan gençlerin, girişimci ruhunu teknolojiyle besleyecek her türlü projede destek vermeye devam edecek; öğretmen, öğrenci ve veliler arasında eğitimde teknoloji kullanımı hakkında farkındalığın artırılması ve teknoloji kullanımının yaygınlaşması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız da, “Eğitim paydaşlarına doğru imkânlar sağlanabilirse interneti ve teknolojiyi bilinçli bir şekilde kendi gelişimleri ve nitelikli mesleki paylaşımları için kullanacaklarını biliyoruz. Intel Türkiye ile işbirliğimizle öğretmenlerden öğrenci ve velilere kadar eğitimin tüm paydaşlarına dokunabilecek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Önümüzdeki yıllarda artan bir ivme ile çevrimiçi ortama dahil olacak olan öğretmenlerimiz, sürekli mesleki gelişim ilkeleri çerçevesinde günümüzde teknolojik pedagojik alan bilgisi şeklinde ifade edilen mesleki yeterliliklerini geliştirme fırsatı bulacaklar. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Fatih Projesi ile ortaya koyduğu; teknolojinin eğitim-öğretim süreçlerinde etkin bir araç olarak kullanılması vizyonunun devamı olarak, öğretmenlerin bu sürece uyumunu kolaylaştıran çalışmalar yapmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Muammer Yıldız, işbirliği kapsamında Intel’in 10 yıldır Avrupa’nın farklı şehirlerinde düzenlediği, kamu ve özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının eğitim alanındaki vizyonlarını paylaştıkları, pedagoji, teknoloji, politika ve yeni eğilimlere odaklı uluslararası Intel Eğitim Zirvesi’nin 2014 yılında İstanbul’da yapılacağı müjdesini de verdi. Sonuncusu 2013 yılında Polonya’nın Varşova kentinde 31 ülkeden 200’ün üzerinde eğitimcinin katılımı ile düzenlenen etkinlik, bu yıl 2-3 Aralık 2014’te “Eğitimin Kültürler Arası Köprü Olarak Rolü” ana temasıyla İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.