ifttt Nedir? ifttt.com’u TanıyalımDestek: Test Link
İnternet

ifttt’yi mutlaka tanımalısınız..

ifttt, sosyal ağlardan cep telefonunuza kadar 25 kaynağı, akıllı kombinasyonlar oluşturmanız için birbirine bağlıyor. Sistem şuanda beta aşamasında ve dolayısıyla davetiye ile işliyor. Siteye girdiğinizde davetiye için mailinizi yazdıktan sonra davetiye geliyor. (Davetiyenin gelmesi biraz uzun zaman alabilir, birkaç hafta gibi. Bu vesile ile davetiye gönderip incelememizi sağlayan teknoblogo’ya teşekkür ediyoruz.)

ifttt’nin açılımı if then than that. Yani çevirecek olursak “şöyle olursa böyle yap” anlamına geliyor.

ifttt ile birçok şeyi yapabilirsiniz. Tetikleyici yani trigger oluşturuyorsunuz, daha sonrasında ise eylem yani action belirliyorsunuz. Yani tetikleyicinizde belirttiğiniz şart sağlandığında, bu eylem gerçekleştirilecek.

Örnek verecek olursak, twitter hesabınız var. ifttt ile, sizin hakkınızda birisi birşey yazdıysa yani kullanıcı adınız ile mention yaptıysa sizden bahsedilen tweetleri e-posta adresinize mail olarak alabiliyorsunuz.

Başka bir örnek, Youtube’da herhangi bir videoyu beğenirseniz bunu e-posta ile birilerine atabilirsiniz veya twitter’da paylaşabilirsiniz. Bu otomatik oluyor tabiki. Sizin yapmanız gereken sadece gerekli ayarları yaptıktan sonra, youtube’da bir videoyu beğeniyorsunuz ve başka birşey yapmıyorsunuz. Geri kalan kısmında ifttt devreye giriyor. Sizin adınıza mail atıyor ya da twitter’da paylaşıyor. (artık ne yapmasını seçtiyseniz) Ayrıca eylemlere yakın zamanda SMS’de gelecekmiş. Yani şöyle şöyle olduğunda size SMS gelecek. (hangi tetikleyiciyi seçtiyseniz)

ifttt ile yapacaklarınız oldukça fazla olduğu için kısa örnek verdik.

www.ifttt.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.