HP Geleceğin BT Dünyasını ŞekillendiriyorDestek: Test Link
Kurumsal

HP, “BT’nin Yeni Tarzı” stratejisini HP World 2014 etkinliğinde açıkladı. Büyük veri, mobilite, bulut ve güvenlik başlıkları altında sürekli inovasyon hedefini açıklayan HP, yeni teknolojilerini ve çağın trendlerini binin üzerinde katılımcı ile paylaştı.

HP, Türkiye’deki müşterilerine ve iş ortaklarına yönelik HP World 2014 etkinliğini İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdi. Binden fazla şirket yöneticisinin katıldığı etkinlikte sektörün önde gelen uzmanları interaktif oturumlar ve özel eğitimler eşliğinde sektör paydaşlarına büyük veri, bulut, mobilite ve güvenlik başlıkları altında Türkiye teknoloji pazarındaki değişimleri anlattı.

Intel ana sponsorluğunda yapılan etkinliğin ana temasını HP’nin tüketici ve kurum deneyimini birbirine bağlayan dönüşümsel bir değişim olarak gördüğü “BT’nin Yeni Tarzı” anlayışı oluşturdu. Bilişim teknolojilerinin toplumu yeniden tanımlayan bir endüstri olarak öne çıktığı bir dönemi tasvir eden “BT’nin Yeni Tarzı” anlayışı bireysel üretkenliğin yanı sıra kişilerin iletişim ve iş birlikleri kurma şekillerini değiştirirken birçok fırsatı ve zorluğu da beraberinde getiriyor. Bu dönemde tüketiciler, değişim halindeki dünyada onlara teknoloji konusunda rehberlik edecek güvenilir danışmanlara ihtiyaç duyuyorlar. HP’nin BT’nin Yeni Tarzı stratejisinde “büyük veri”, “bulut”, “mobilite” ve “güvenlik” olmak üzere dört alan üzerinde inovasyon hedefleniyor.

Büyük veri

Uzmanlar, 2015 yılında 2010 yılına kıyasla yönetilecek veri miktarının 7 kat artacağını söylüyor. Aynı dönemde şirket başına yönetilecek veri miktarının 1,4 petabayt olacağı öngörülüyor. Büyük şirketlerse veri üretimi kapsamında her saniye 100 binden 100 milyona kadar değişen sayıda kurumsal vakayla karşılaşıyorlar. Bunların arasında web sayfalarından yapılan indirmelerden, banka işlemlerine kadar geniş çeşitlilikte faaliyetler yer alıyor. Tüm bu verilerin anlaşılabilir ve kullanılabilir bilgilere dönüştürülmesi şirketlere çok önemli fırsatlar kazandırıyor. HP bu kapsamda kurumlara verilerin yüzde 100 oranında yönetimini sağlayan HP HAVEn platformunu sunuyor. HP Analitik ve Veri Yönetim Servisleri ise kurumların, özgün ihtiyaçlarına göre bir veri ve analitik yönetim stratejisi oluşturmalarını sağlıyor. Sektörün ilk kapsamlı, açık ve ölçeklenebilir Büyük Veri platformu olan HAVEn, verinin sindirilmesi, depolanması, yönetilmesi ve analizi de dahil olmak üzere tüm gerekli süreçlerin kolaylıkla işletilmesini sağlıyor. HAVEn’ı kullanan müşteri sayısı binleri aşmış bulunuyor.

Bulut

BT’nin Yeni Tarzı’nın en önemli bileşenlerinden birini bulut teknolojileri oluşturuyor. Piyasadaki rekabet gücünü korumaya çalışan şirketlerin bulut teknolojilerine olan ilgisi hızla artıyor. Çoklu bulut mimarilerinin ortaya çıkışı bulut teknolojilerini karmaşıklaştırırken, mevcut kurumsal uygulamaların farklı bulut mimarilerinde çalışıp çalışmaması CIO’ların en büyük endişeleri arasında yer alıyor. HP’nin geliştirdiği Helion çözümü ise bu endişeyi gidermek için tasarlanmış bulunuyor. Kurumların farklı bulut mimarilerini bir araya getiren BT ortamlarındaki iş yüklerini oluşturma, yönetme ve tüketmelerini sağlayan ürün portföyü HP Helion, uygulamaların ihtiyaca göre, doğru kurulum modeline entegre edilmesini sağlıyor. HP Helion ürün portföyü bulut bilişimin tüm faydalarını açığa çıkarıyor. HP Helion sayesinde bulutta güvenlik endişeleri de gideriliyor. Fortune 100 şirketlerinin üçte biri HP bulut servislerini kullanıyor.

Mobilite

2020 itibarıyla akıllı telefonlar, tabletler ve giyilebilir teknolojiye sahip cihazlardan bir trilyon uygulama kullanılması, 100 milyar cihaz arasında 58 zetabayt büyüklüğünde dijital veri aktarımının sağlanması bekleniyor. BT altyapılarının bu cihaz ve veri fazlalığıyla başa çıkabilecek kapasitede olması gerekiyor. Dünyadaki CIO’ların yüzde 73’ü mobilitenin işlerini etkileyeceğini düşünüyor. Mobiliteyi avantaja çeviren şirketlerin rekabetten güçlenerek çıkacaklarına kesin gözüyle bakılıyor. HP’nin kapsamlı mobilite çözümleri bu alanda CIO’lara destek oluyor. 700’den fazla uygulama geliştiricisi ile birlikte çalışan HP, geniş kanal ve iş ortağı ağıyla da müşterilerine fırsatlar yaratıyor. HP, sınıfının en iyisi mobil ürünleriyle üretkenliği artırarak kurumlara çeviklik katıyor. HP uygulama servisleriyle kurumların, özgün ihtiyaçlarına yönelik uygulamalar geliştirmelerine yardımcı oluyor. HP’nin büyük veri platformu HAVEn, mobil verilerin işlenmesini sağlıyor ve kurumlara kullanılabilir bilgiler sunuyor, kurumları gerçek zamanlı takip ve analitik ayrıcalığı ile tanıştırıyor.

Güvenlik

Mobilitenin kurumlardaki güvenlik politikalarını dönüştürmesi CIO’ların gündemlerini işgal eden bir konu olarak öne çıkıyor. HP bu alanda da müşterilerine rehberlik ederek mobilitenin getirdiği güvenlik risklerini en düşük seviyeye indiriyor. HP dahili donanım, yazılım ve altyapı çözümleriyle kurumlarda BT güvenliğini tesis ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.