Görüntülü Güvenlik Sistemi Seçerken Bilinmesi GerekenlerDestek: Test Link
Güvenlik

Görüntülü güvenlik sistemleri, kameralı güvenlik sistemleri veya diğer bir adıyla CCTV (Kapalı Devre Televizyon Sistemi), birçok teknolojiyi içinde barındırarak gün geçtikçe gelişiyor. Böyle bir sistemi satın almadan önce bilmenizde yarar olduğunu düşündüğümüz en önemli konuları bir araya getirmeye çalıştık.

Çözünürlük

Kameralarda, ışığı elektriksel sinyallere dönüştüren çipin tarama yoğunluğunu belirten terimdir. Daha anlaşılır bir ifadeyle çözünürlük arttıkça, görünen resmin kalitesi artar.

Beyaz Renk Dengeleme (WB – White Balance, AWB – Auto White Balance)

Video üzerindeki kırmızı, yeşil, mavi ışığın yoğunluğuna göre renkleri ayarlayarak daha net görüntü alınmasına yardımcı olan özelliktir.

Kontrast

Görüntüdeki en parlak bölüm ile en karanlık bölüm arasındaki farkı ifade eden özelliktir. Oto kontrast kameralar en koyu ve en açık renkler arasındaki farkı otomatik olarak ayarlar.

Yüksek Hassasiyet (HS – High Sensitive)

Düşük ışık olan ortamlarda daha kaliteli ve aydınlık resim alabilmek için kullanılan özelliktir.

Gece & Gündüz

Gece olduğunda filtre değiştirerek siyah beyaz görüntü aktaran, gündüz renkli filtresi ile görüntü aktaran kameralar için kullanılan özelliktir.

IR Gece & Gündüz

İnsan gözü ile görülemeyen kızıl ötesi ışık yayan kameralar, karanlıkta görüntü alabilirler.

Işık Hassasiyeti

Kameranın görüntü alabileceği minimum aydınlık düzeyini belirler. Lüks birimi ile ifade edilir.

Işık Hassasiyeti Arttırma Özelliği (Sens-up)

Işık şiddetinin düşük olduğu bölgelerde hassasiyeti kademeli olarak artırarak özellikle karanlıkta daha net ve anlaşılır görüntü elde etmek için uygulanan özelliktir.

Herhangi bir kameralı güvenlik sistemi satın almaya karar vermeden önce kısaca anlattığımız bu teknolojiler hakkında bilgi sahibi olmanız, ihtiyacınıza en uygun sistemi seçmenize yardımcı olacaktır.

Karel Güvenlik Sistemleri Ekibi, web sitemiz WeBeyn için yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.