Google’dan Robert Noyce İçin Özel LogoDestek: Test Link
İnternet

Google, Robert Noyce için özel bir logo hazırladı. (12 Aralık 2011)

Robert Noyce için hazırlanan logo, Noyce’un 84.doğum gününe özel.

Robert Noyce kimdir?

Silikon Vadisinin kurulma aşamasında bulunan ve Intel‘in kurucularından olan Robert Noyce, günümüzde kullanılan işlemcilerin de babası olarak anılıyor. Gençlik dönemlerinden beri mühendislikle uğraşan Robert Noyce, Fairchield Semiconductor firmasının da kurucu mühendislerinden biri. Birçok usta mühendisin ortaklaşa kurduğu Fairchield’de yönetime geldikten sonra şirketin gidişatını beğenmeyip ayrılan Noyce, bir ker daha firma kurmaya karar verdi. 1968 yılında mühendis arkadaşlarıyla kurduğu firma, bugün işlemci pazarının lideri olan Intel’di. Intel’i kuran ve buluşlarını burada devam ettiren Noyce, aynı zamanda Apple’ın İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdürü Ann Schmeltz Bowers ile evlendi. Bugün kullanılan Intel işlemcilerin arkasındaki usta isim Robert Noyce, 3 Haziran 1990 gününde geçirdiği kalp krizi sonucu 62 yaşında hayata veda etti. HAYATI Robert Noyce 1927 yılında Iowa eyaletinde doğdu. Babası papazdı. Büyükbabası ve büyükbüyükbabası da papazdı. Ama Noyce papaz olmayı düşünmüyordu. Daha çok öğretmen olmayı planlıyordu. Tekniğe ve mekaniğe karşı ilgisi büyüktü. Gençliğinde hurdaya çıkmış bir çamaşır yıkama makinesinin benzinli motorunu bisikletine monte etmeyi başarmıştı. Bisiklet sürerken üşüyen ellerini ısıtmak içinse bir araba aküsü ve yandığında çık ısı yayan bir ampül kullanıyordu. Abisi ile birlikte Popular Sciense dergisinde gördükleri planları kullanarak küçük bir uçak bile yapmışlardı.

Parlak bir okul hayatı vardı. Lise sondayken yakınlarındaki bir üniversitenin birinci yıl fizik derslerini de alıyordu. Üniversitede başarılı bir öğrenim görürken yüzme takımında yarışıyor, bir radyo istasyonunda piyeslerde rol alıyordu. 1949 yılında hem matematik hem fizik bölümlerinden mezun oldu.

Vikipedi’den yararlanılmıştır.

Yorumlar

  1. Hümeyra Cengiz

    Google’da Robert Pattinson’ın Robert Downey Jr.’dan üstte çıkmasını esefle kınıyorum. Rabırt petinsın kim olum ? teşekkürler

    Thumb up 0 Thumb down 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.