Google’dan Robert Bunsen LogosuDestek: Test Link
İnternet

Merhabalar.
31 Mart Perşembe günü, Google ana sayfasında yeni bir logo görmektesiniz.

Robert Bunsen’in 200.doğum günü dolayısıyla Google, Robert Bunsen’e özel bir hareketli logo hazırladı.

Robert Wilhelm Bunsen (d. 31 Mart 1812 / Holzminden – ö. 18 Ağustos 1899 / Heidelberg) Alman kimyager. Başlıca çalışmaları mineralojik ve analitik kimya üzerinedir. Kirchoff’la beraber spektral analizi buldu. Yaptığı bir deneyde koruyucu gözlük kullanmadığı için bir gözünü kaybetmiştir.

Robert Bunsen Kimdir ?

1833 yılında Bunsen Göttingen bir öğretim görevlisi oldu ve arsenous asit metal tuzları (in) çözünürlük deneysel çalışmalarına başladı. Bugün, bir tetikleyici ajan olarak demir oksit hidrat kullanım bulduğu en iyi bilinen arsenik zehirlenmesi karşı panzehir [açıklama] gerekli hala. 1836 yılında, Bunsen Kassel Politeknik Okulu’nda Friedrich Wöhler başardı. Bunsen ve ardından üç yıl boyunca orada öğretti o cacodyl türevleri üzerinde çalışmalarına devam etti Marburg Üniversitesi’nde bir doçent kabul etti. O 1841 yılında profesör olarak atandı. Bunsen çalışmaları kuru havada kendiliğinden yanma son derece toksik ve uğrar olduğunu cacodyl, bu yüzden çalışmak zordur kısmen, onu hızlı ve geniş beğeni getirdi. Bunsen neredeyse, arsenik zehirlenmesinden öldü sağ gözünde cacodyl maliyet onu görme ile bir patlama. 1841 yılında, Bunsen bir karbon William Robert Grove’s elektrokimyasal hücrede kullanılan elektrot yerine pahalı platin elektrot kullanarak, Bunsen pili oluşturdu. 1851 başlarında kendisinden üç dönemlik ders Breslau Üniversitesi’nde profesörlük kabul etti.
iki orta yaşlı erkekler, ya birinin Siyah-beyaz görüntü ortada bir ahşap sütun üzerinde bir dirsek ile eğiliyor. Hem de uzun ceket giymek soldaki kısa adam bir sakalı var.

geç 1852 yılında Bunsen Heidelberg Üniversitesi’nde Leopold Gmelin halefi oldu. o krom, magnezyum, alüminyum, manganez, sodyum, baryum, kalsiyum ve lityum gibi saf metaller, üretmek için elektroliz vardı. Henry Enfield Roscoe ile uzun bir işbirliği bunların hidrojen ve klor hidrojen klorid fotokimyasal oluşumu üzerinde çalıştı 1852 yılında başladı.

Bunsen 1859 yılında Roscoe ile yaptığı çalışmaları durdurulmuş ve ısıtmalı elementlerin emisyon spektrumları çalışma Gustav Kirchhoff katıldı, bir araştırma alanı spektrum analizi denir. Bu iş için, Bunsen ve laboratuvar asistanı Peter Desaga, önceki modellere etkilenmiştir 1855 ile özel bir brülör, mükemmel vardı. Bunsen ve Desaga, çok sıcak ve temiz alev koşuluyla olan yeni tasarım artık sadece “Bunsen beki” denir.

hiçbir sistematik ama, ısıtmalı elemanlarının karakteristik renkleri önceki çalışmalar olmuştu. 1859 yazında, Kirchhoff o bu renklerin prizmatik spektrumu oluşturmak için çabaladıklarını Bunsen önerdi. Ekim ayıyla bu yılın iki bilim adamı uygun bir enstrüman, bir prototip spektroskop icat vardı. onlar, sodyum, lityum ve potasyum karakteristik spektrumları belirleyebilecektir sanki kullanma. çok zahmetli saflaştırılması sonra, Bunsen son derece saf örnekleri eşsiz spektrumları verdiğini kanıtladı. Bu çalışma esnasında, Bunsen Duerkheim, Almanya maden suyu örnekleri daha önce bilinmeyen yeni mavi spektral emisyon çizgisi tespit edildi. Diye bu satırları keşfedilmemiş bir kimyasal elementin varlığını göstermiştir tahmin etti. 1860 yılının ilkbaharında bu suyun kırk ton dikkatli damıtma, sonra yeni bir elemanın 17 gram izole etmeyi başardı. O derin mavi için Latince sonra eleman “sezyum” adını verdi. Ertesi yıl da benzer bir süreç, rubidyum keşfetti.

1860 yılında Bilimler İsveç Kraliyet Akademisi yabancı üyesi seçildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.