Google’dan Maria Sibylla Merian İçin Özel LogoDestek: Test Link
İnternet

Maria-Sibylla-Merian-webeyn

Google, Maria Sibylla Merian için 2 Nisan tarihi ana sayfasında özel bir logo hazırladı.

Hazırlanan özel logo, Maria Sibylla Merian‘ın 366’ıncı doğum gününe özel.

Maria Sibylla Merian kimdir?

Maria-Sibylla- Merian-resim-webeynAlmanya’nın Frankfurt şehrinde dünyaya gelen Maria Sibylla Merian, botanik ressam olarak çalışmıştır. 1675,1677 ve 1680 yıllarında bitki gravürlerinden oluşan üç koleksiyon yayınlamıştır. Böceklerle yaptığı çalışmalardan sonra kendine sakladığı örnekleri incelemiş ve böceklerin yumurta, larva, pupa ve yetişkinlik evrelerini yani metamorfozlarını gösteren çizimler yapmıştır. Merian, 186 böcek türünün yaşam döngüsünü tanımlamıştır. Bu tanımların entomoloji yani böcek bilimine katkısı büyüktür.

Merian, gözlemlediği böceklerin yaşam döngülerini de detaylı bir şekilde incelemiştir. Tırtılın kelebeğe nasıl dönüştüğünü ve dönüşümü esnasında yediği farklı besinleri kayıt altına almıştır.

Merian’in bitki, kurbağa, yılan, örümcek ve iguana gibi tropik hayvan çizimleri bugün dünyanın dört bir tarafındaki amatörler tarafından toplanmaktadır.

Almancası Vogelspinne olan kuş örümceğinin Maria Sibylla Merian tarafından tanımlandığı kabul edilmektedir. Surinam’da çizimler yaptığı esnada büyük bir örümceğin bir kuşu yakaladığını gören Merian bunu gravürlerine ekler. Aynı gravürde ve devamındaki metinde Merian, asker ve yaprak yiyen karıncaları da tanımlamıştır.

Merian’in ölümünden çok kısa süre sonra eserleri Amsterdam’da Büyük Petro tarafından görülmüş ve büyük bölümü St. Petersburg’da bulunan akademik koleksiyonlara eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.