Google’dan Louis Daguerre İçin Özel LogoDestek: Test Link
İnternet

Google, Louis Daguerre’in 224.doğum gününe özel bir logo hazırladı. (18 Kasım 2011)

Google, bildiğimiz gibi özel kişiler için logolar hazırlıyor. 18 Kasım için de Louis Daguerre için hazırladığı logoyu ana sayfasında yayınladı.

Kimdir?

Louis-Jacques-Mandé Daguerre (18 Kasım 1787 – 10 Temmuz 1851), Fransız sanatçı ve kimyagerdir. Dagerreyotipi adlı fotoğrafik görüntü elde etme yöntemini bulmuştur.

Daguerre Cormeilles-en-Parisis, Val-d’Oise, Fransa’da doğmuştur. Mimarlık, tiyatro tasarımı ve manzara resmi üzerine eğitim almıştır. Kendini daha çok tiyatro çizimleri üzerine geliştirmiştir ve tiyato tasarımları konusunda büyük üne kavuşmuş ve 1822 Temmuzunda Paris’te açılan Diorama’yı yaratmıştır.

Daguerre, 1822 yılında dünyanın ilk kalıcı fotoğrafını geliştiren Joseph Nicéphore Niépce ile,[1] bu buluşundan üç sene sonra birlikte çalışmaya başladı; ikili dört yıl boyunca ortak çalışmalar yaptı.[2] Niépce 1833 yılında öldü.

Daguerre, mükemmelleştirdiği dagerreyotipiyi yıllarca süren çalışmalarının ardından 1839 yılında Fransız Bilimler Akademisi ile birlikte o yılın 7 Ocağında tanıttı. Dönemin Fransız Hükümeti, Daguerre’den bu buluşun patentini isteyerek, buluşu tüm dünyanın serbestçe kullanımına açtı.

Daguerre ve Niépce’nin oğlu bu buluşun detaylarını tüm dünya ile paylaşmaları karşılığında ölünceye kadar destek aldılar.

Daguerre Paris’e 12 km uzaklıktaki Bry-sur-Marne’te hayatını kaybetti.

Vikipedi’den yararlanılmıştır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.