Google’dan Les Paul İçin Özel LogoDestek: Test Link
İnternet

Google, Les Paul için özel bir logo (doodle) hazırladı. [9 Haziran 2011]

Google’ın özel günlerde hazırladığı logolar arasına Les Paul için hazırladığı logo da eklendi. Logodaki tellerin üzerine geldiğinizde ses çıkıyor. Oldukça hoş ve değişik bir logo hazırlamış Google. Tıkladığınızda ise Les Paul ile ilgili arama sonuçları karşınıza geliyor. En güzel yanı ise klavyenizden çalabiliyor olmanız. Sağ alt köşedeki klavye simgesine tıklayıp klavyenize basabilirsiniz. Ayrıntılar ve notalar en aşağıda.

Les Paul Kimdir

Les Paul (veya gerçek adıyla Lester William Polsfuss) ( d. 9 Haziran 1915 – ö. 13 Ağustos – 2009).

9 Haziran 1915 yılında Waukesha, Wisconsin, Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya geldi. Müziğe 8 yaşında armonika çalarak başladı. Daha sonraları banjo çalmaya başlayan Paul, kısa bir süre içinde gitara geçiş yaptı. Çevresindekiler tarafından doğal yetenek olarak tanımlanan Paul, 13 yaşına geldiğinde yarı profesyonel country müzik gitaristi olarak para kazanmaya başladı. 17 yaşında iken 1930’ların ünlü country grubu Rube Tronson’s Cowboys ile turnelere katıldı, hemen sonrasında ise liseden ayrılarak kendini tamamen müziğe verdi. İlk iki albümünü 1936 yılı içinde çıkardı.

Les Paul’ün günümüzde modern müzikteki en önemli figürlerden biri olmasının ana sebebi yalnızca usta gitaristliği değil, aynı zamanda teknolojik gelişmeleri takip eden bir müzisyen karakterinde olmasıdır. Les Paul 1930 yılların ortalarında satılan elektro gitarlardan ana hatlarıyla memnun olmadığı için kendi elektro gitarını geliştirmeye karar verdi. Buna karar vermesinde en önemli etken kullandığı yarı-akustik gitarların sahnede mikrofonlar ile manyetik girişim yapması ve bunun herkesi rahatsız eden yüksek sesli geri beslemeye (feedback) yol açması idi. Bu problemi ortadan kaldırmak için ilk gitar tasarımı denemelerine 1930’ların ortalarında başladı. En son tasarladığı ve sahnede çok sıklıkla kullandığı “The Log” isimli gitarı, çoğu uzman tarafından ilk modern elektrik gitar olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple Les Paul, müzisyen kişiliğinin dışında mucit kişiliği ile de önemli bir sanatçıdır.

Vikipedi’den yararlanılmıştır.

Logo sağ alt köşesindeki klavye resmine bastıktan sonra aşağıdaki notalar ile klavyeden şarkınızı çalabilirsiniz.

Sırasıyla basın..

God Father

d-h-k-j-h-k-h-j-h-f-g-d

Daha Dün Annemizin

aagghhg ffddssa aagghhg ffddssa ggffdds ggffdds aagghhg ffddssa

Şimdi Uzaklardasın

e-ı-ı-u-ı-o-u

e-u-u-y-u-ı-y

e-y-y-t-y-u-t

t-r-t-y-r

r-e-r-t-e

Kurtlar Vadisi

w w w w + e e e e + r r r r + e e e e
wwww+eeee+rrrr+eeee+wwww+eeee+qqq+w

Tarkan – Oynama Şıkıdım Şıkıdım

hkhkhklkjj- hkhkhklkjj- hkhkhklkjj- hhhgh
hhhhjhgg- jjjjkjhh
ghhhhhjhgg- jjjkjhh
şşlkjhşl- llkjhglk
şşlkjhşl- kkjhgh

Bir Şarkısın Sen

g-h-g-f-d-j-k-j-h-g-h-j-h-j-h-g-f-j-k-h-g-f-g-d-j-k-j-h-j-h-j-g-h-g-h-f-j-k-j-h-j-h-j-g-h-g-h-f

Apaçi Marşı

d j j j – k h h h – j g g g g – h f f f – dfg

www.webeyn.com

Doğum Günü

qqwqre qqwqtr qqıyrew ttrqwq

Gül Ki Sevgilim

şlklş lkjkl kjhjkjjhg
kjhjk jhghj hgfghjjhg kjk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.