Google’dan Hermann Rorschach İçin Özel LogoDestek: Test Link
İnternet

Google, 8 Kasım 2013 tarihinde Hermann Rorschach için hazırlamış olduğu özel logoya ana sayfasında yer verdi.

Hermann Rorschach’ın 129’uncu doğum günü için özel logo hazırlayan Google, ‘Rorschach testi’ni kullanıcıları için ana sayfasında yayına aldı.

Rorschach testi (Rorschach mürekkep lekesi testi, Rorschach tekniği, mürekkep lekesi testi olarak da bilinir), deneklerin algılarını mürekkep lekelerini kullanarak analiz eden psikolojik bir testtir. Bazı psikologlar, bir kişinin kişilik özellikleri ve duygusal işleyişini incelemek için bu testi kullanır . Özellikle hastalar kendi düşünme süreçlerini açıkça anlatmak için isteksiz olduğu durumlarda altta yatan düşünce bozukluğu tespit etmek için kullanılır. Test ismini yaratıcısı İsviçreli psikolog Hermann Rorschach’dan almıştır.

Rorschach-testi-webeyn

Rorschach testi 1960’lı yıllarda en yaygın kullanılan projektif testtir. ABD’de ulusal bir araştırmada Rorschach testi ayaktan tedavide ruh sağlığı tesislerinde kullanılan psikolojik testler arasında sekizinci sırada yer aldı ve Kişilik Değerlendirme Derneği üyeleri tarafından ikinci en yaygın olarak kullanılan test bulundu. Adli tıp değerlendirmesi vakalarında da psikiyatristler tarafından % 25 oranında istenmiştir.

Vikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.