Google’dan Eadweard J. Muybridge İçin Özel LogoDestek: Test Link
İnternet

Google doodle

Google Eadweard J. Muybridge için özel logo hazırladı. (9 Nisan 2012)

Logo

Google’ın bugün anasayfasında yayınladığı logo, Eadweard J. Muybridge’ın 182.doğumgünü için.

Eadweard J. Muybridge kimdir?

Eadweard Muybridge (9 Nisan 1830; Londra, İngiltere – 8 Mayıs 1904; Londra), birden fazla kamera kullanarak yaptığı hareket incelemeleriyle bilinen İngiliz asıllı fotoğrafçıdır.
Sinemanın ilkel halini ilk bulan kişidir. Asıl adı Edward James Muggeridge olan İngiliz fotoğrafçı, fotoğraf tarihinin önemli isimlerinden birisidir. Muybridge önceleri devlet için çalışmış, daha sonra ise endüstriyel ve manzara fotoğrafçılığı konularında uzmanlaşmıştır.

Muybridge, o dönemde çok merak edilen ve üzerine bahisler oynan Bir at dört nala koşerken dört ayağı birden aynı anda yerden kesilir mi? sorusunu ispatlatmak isteyen dönemin Kaliforniya valisi ve yarış atları sahibi Lelan Stanford tarafından görevlendirilir. Bunun üzerine atın hareket halindeki görüntüsünü yakalamaya çalışan Muybridge, fotoğraf makinelerinden oluşan bir düzenek kurarak, 1/1000 enstantane hızıyla bu görüntüyü elde eder. 1878 yılında gerçekleştirdiği bu deneyde, yaş kolodyum tekniğiyle dört nala giden bir atın bütün hareketlerini kayıt altına almayı başarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.