Google Wave’i TanıyalımDestek: Test Link
İnternet

2010 yılında Google’ın kullanıma açtığı servis Google Wave’i tanıyalım..

Google Wave 1 yıl önce açıldı. Pek rağbet görmedi. Google çalışanları; “Wave kullanıcılar tarafından bizim arzu edeceğimiz şekilde benimsenmedi” şeklinde bir açıklama yaptılar. Şuanda kapanıp kapanmaması belli değil ama halen geliştirilmeden yayınına devam ediyor.

Google Wave temel olarak, birden fazla kişinin aynı ortamda gerçek zamanlı iletişim kurabilmesini sağlıyor. Google Wave ile birden fazla kişi ile konuşabilir ve resim – döküman paylaşabilirsiniz.

Google Wave’i hazırlayanlar şöyle diyor: “Eğer e-mail bugün bulunsaydı nasıl bir şey olurdu diye düşündük ve Google Wave’yi yaptık.

E-mail’den farkı nedir diyeceksiniz. Özetlemek gerekirse, bir dosya paylaşımını mail gönderirken “ek” yardımı ile gönderirsiniz değil mi? Yani ek’e dosya ekleyerek gönderirsiniz.. Google Wave’de ise, birden fazla kişiye dosyanızı gerçek zamanlı / online olarak sunabilirsiniz.

Google Wave'den bir görüntü.

Wave’in en güzel özelliklerinden birisi, karşı tarafın yazdığını anlık olarak görebiliyorsunuz. Yani örneğin Msn’de konuştuğunuz kişi birşey yazarken siz onun yazdığını görebiliyorsunuz alttaki “ileti yazıyor” yazısı sayesinde. Ve karşınızdakinin yazdığını gönderince görüyorsunuz. Wave’de yazılan her karakter, karşı tarafın ekranında gözüküyor. Yazan kişi daha cümlesini bitirmeden siz onu yanıtlamaya başlayabilirsiniz bile..

Tahmin edebileceğiniz gibi, Google hesabınız olmak zorunda. Google / gmail hesabınız örneğin isminiz@gmail.com şeklindeyse Google Wave adresiniz isminiz@googlewave.com şeklinde oluyor. @ işaretinden öncesi aynı. Sadece uzantısı değişiyor.

Google Wave’i belli başlı özetledik.. Google Wave adresi: http://wave.google.com

Google Wave’e kayıt olalı çok oldu. Pek emin değiliz ama sanıyoruz ki halen davetiye sistemi ile çalışmakta.

Eğer siz de Google Wave’i keşfetmek istiyorum derseniz bu yazıya yorum yapan ilk 5 kişiye Google Wave davetiyesi hediye..

Yorumlar

 1. Güzel bir uygulama olacağa benziyor. Birini kapayıp birini açıyorlar bu dönem bakalım. Bir davetiye alabilirim mevcutsa şu mailime. (:

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. İyide Google Wave’a gmail i olan herkes kayıt olabiliyor.Davetiyeye gerek yokki wave.google.com/wave 🙂

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • “Google Wave’e kayıt olalı çok oldu. Pek emin değiliz ama sanıyoruz ki halen davetiye sistemi ile çalışmakta.” diye belirtmiştik zaten yazıda 🙂

   Thumb up 0 Thumb down 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.