Google ve Yandex’ten Babalar Günü’ne Özel LogoDestek: Test Link
İnternet

Babalar Günü banner

İki arama motoru devi Google ve Yandex, Babalar Günü’ne özel logo hazırladı. (17 Haziran 2012)

Google Babalar Günü Banner

Google’ın Babalar Günü’ne özel olarak hazırladığı logo.

Yandex Babalar Günü logosu

Yandex’in Babalar Günü’ne özel olarak hazırladığı logo.

Babalar Günü

Babalar Günü, babaların onuruna kutlanan ve pek çok ülkede her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan özel bir gündür.

Anneler Günü kadar eski olmasa da Babalar Günü’nün de bir geçmişi vardır. Bazı tarihçiler, Babalar Günü’nün Antik Roma’da bile kutlandığını belirtiyor. Bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Günü’nün Batı Virginia’da ortaya çıktığını savunuyor. Batı Virginia’da yaşayan John Dowdy’nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediği söyleniyor. Annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart’a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyor.

Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiştir. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs’ına kadar sürmüştür.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmış daha sonra diğer eyaletlere yayılmıştır. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge’in desteğiyle kutlanmıştır. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır.

Katoliklerin Babalar Günü’ne getirdikleri yorum ise diğerlerinden çok farklıdır. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp peygamberleri İsa’nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Avrupa’da ise ilk defa 1954 yılında İngiltere’de kutlanmış ayrıca bu geleneğin kıtada yayılmasına öncü olmuştur.

Vikipedi’den yararlanılmıştır.

Yorumlar

  1. Dün gördüğümde Google Logosu çok hoşuma gitmişti. Yandex logosuna bakmıştım hemen. Malum göze girme sürecinde olduklarından özel günler hiç atlamıyorlar. Karşılaştırma yanlış olsada Google Logoları daha kaliteli oluyor. Global çapta yayın yaptıklarından belkide.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • Ben hiçbir zaman Google ile Yandex’in özel günlerde hazırladığı logoları karşılaştırmadım aslında 🙂 Google’ın daha iyi olduğu bir gerçek fakat Yandex’in özel günlerde hazırladığı logolar da fena değil bence.

      Thumb up 0 Thumb down 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.