Google’dan “Unutulma Hakkı” AçıklamasıDestek: Test Link
İnternet

Google’ın, Avrupa Adalet Divanı’nın aldığı Unutulma Hakkı kararı kapsamında başlattığı uygulamaya ilişkin haberlere açılık getirmek amacıyla yaptığı açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz.

Söz konusu uygulamanın Avrupa Adalet Divanı’nın kararı doğrultusunda yalnızca 32 Avrupa ülkesini kapsadığını, herhangi bir ülkenin dışlanması gibi bir yaklaşımın kesinlikle söz konusu olmadığını belirten Google, şu açıklamayı paylaştı:

“Avrupa Adalet Divanı’nın yakın zaman önce aldığı karar çerçevesinde Avrupalı kullanıcıların arama motorumuzda yer alan sonuçların kaldırılmasını talep edebilmelerine yönelik bir web formu hazırladık. Mahkemenin söz konusu kararı, Google’ı bir bireyin unutulma hakkı ile kamuoyunun öğrenme hakkı konusunda verilmesi zor kararlarla karşı karşıya bırakmaktadır.

Mevcut süreçte, bu konuların ayrıntılı şekilde ele alınması için uzmanlardan oluşan bir danışma kurulu oluşturuyoruz. Bunun yanı sıra, söz konusu kararın doğru şekilde değerlendirilip hayata geçirilmesi için, veri koruması konusunda faaliyet gösteren yetkililerle de birlikte çalışacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.