Google, Reader ve 7 Servisini Emekliye Ayıracağını DuyurduDestek: Test Link
İnternet

Google, yıllardır birçok kişinin aktif olarak kullandığı Google Reader ve yedi servisini daha kapatıyor.

2005 yılında kullanıma sunulan ve oldukça ilgi gören RSS takip etmenize yarayan servis Google Reader, 1 Temmuz tarihi itibariyle sonlandırılacak.

Google-Reader-webeynGoogle’ın bazı dönemlerde düşüş yaşayan servislerini sonlandırdığını biliyoruz. “Bahar temizliği” başlığı ile Google, Google Reader servisinin sadık bir kitle tarafından kullanıldığını ve yıllar geçtikçe eski popülaritesini kaybettiğini söylüyor. Google Reader’ı kullananlar için oldukça kötü bir haber maalesef.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Google, Google Reader servisi dışında yedi servisini daha emekliye ayıracak.  Diğer kapanacak servisler ise şu şekilde: Apps Script, CalDav API, Google Building Maker, Google Cloud Connect, Google Voice App for Blackberry, Search API for Shopping ve Snapseed Desktop.

1 Temmuz tarihi itibariyle tamamen hizmet veremeyecek olan Google Reader servisini kullanıyorsanız, bilgilerinizi / içeriklerinizi şimdiden dışarıya aktarmanızda fayda var. Yedekleme işlemini ise Google Takeout kullanarak kolayca yapabilirsiniz.

Ne kadar etkili olur bilinmez fakat Google Reader’ı kullanan ve kapanmasını istemeyen kullanıcılar Twitter’da #savereader hashtagi altında yorumlarını paylaşıyorlar.

Google Reader alternatifi olarak feedly’i önerebiliriz: feedly.com

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.