Google I/O Geliştirici Konferansında Duyurulanlar ve AçıklananlarDestek: Test Link
İnternet

Google

Google’ın her yıl düzenlediği geliştirici konferansı bu yıl da hızlı başladı. Google I/O 2013’te duyurulan ve açıklananları bir arada paylaşıyoruz.

Google I/O geliştirici konferansı, her yıl Google tarafından düzenleniyor. Google I/O 2013 15 Mayıs’ta hızlı başladı ve servislere ait rakamlar ile yenilikler paylaşılmaya başlandı. Tüm gelişmeleri bir arada topladık.

Google-i-o-webeyn

Aktif edilen Android cihaz sayısı 900 milyon

Açıklanan rakamlara göre Android işletim sistemine sahip toplam 900 milyon cihaz aktif edilmiş durumda. 2011 yılında 100 milyon, 2012‘de 400 milyon olan bu rakam 2013 yılında hızla büyüyerek 900 milyona ulaştı.

Android uygulama mağazası Google Play ile ilgili de bazı rakamlar paylaşıldı. Paylaşılan rakamlara göre Google Play üzerinden toplam 48 milyar uygulama indirilmiş. Apple‘ın uygulama mağazası olan App Store‘da 50 milyar uygulama indirildiği bilgisini de göz önünde bulundurursak Google Play, App Store‘a yaklaşmış diyebiliriz.

Google+ yenilendi

Google-Plus-webeyn

Google+‘ın yenilenen tasarımı tanıtıldı. Yeni tasarım daha çok sütunu beraberinde getiriyor. Haber akışı da yenilenmiş durumda. Yeni Google+ ile ilgili tüm özellikleri buraya tıklayarak resmi blog üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Fotoğrafların ön plana çıkarıldığı yeni tasarım ile ilgili tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Yeni müzik servisi Google Play Music All Access

Google, aboneliğe dayalı yeni müzik servisini de duyurdu. Yeni servis, Google Play‘deki müzik mağazasının içerisinde yer alacak. Kullanıcılara müzik tavsiyesi verecek olan servis, kullanıcıların müzikleri akışta dinlemelerine imkân tanıyacak. Bu yeni servis 9.99 dolar ücretle kullanıcılara sunulacak. Ücret ödeyerek abone olunan yeni serviste kullanıcılara 30 günlük deneme fırsatı sunuluyor. Google Play’deki müzik servisi Türkiye’de kullanılamıyor. İlerleyen zamanlarda bu yeni servisin Türkiye’deki kullanıcılar için de faaliyete geçmesi bekleniyor.

Google Chrome kullanıcıları artıyor

Chrome-logo-webeyn-YENIGoogle‘ın popüler internet tarayıcısı Chrome‘la ilgili rakamlar da Google I/O 2013‘te paylaşıldı. Açıklanan rakamlara göre Google Chrome‘un toplam 750 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Bu rakamın 300 milyonu, son 1 yılda tarayıcıyı yeni kullanmaya başlayan kullanıcılara ait. Böylelikle Chrome, yükselişini hızla sürdürüyor.

 

Google Hangouts uygulaması iOS ve Android için yayında

Google‘ın yeni Hangouts uygulaması iOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlar için yayınlandı. Google Hangouts adındaki uygulama ile Google; Google Talk, Google+ Messenger ve Google+ Hangout gibi sohbet servislerini tek bir çatı altında topluyor. Görüntülü aramaların da yapılabildiği uygulama, aynı anda 10 kişiye kadar görüntülü sohbet imkânı sunuyor. iOS sürümü için buraya, Android sürümü için buraya tıklamanız yeterli. Aynı zamanda uygulamanın Chrome versiyonu da buluyor. Videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Google Haritalar yeniden tasarlanıyor

Google Haritalar‘ın masaüstü versiyonu sil baştan değişiyor. iOS ve Android sürümü ile de yenilenecek olan Haritalar, mobil ekranda büyük yer kaplayacak. Aynı zamanda geliştirilmiş navigasyon özelliklerine de sahip olacak olan Google Haritalar, canlı trafik durumu gibi özellikleri kullanıcılara sunacak. Daha birçok yeni özelliğin kullanıcıları beklediği Google Haritalar ile ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

YouTube’da belli sayıda abonesi olan kanallar için canlı yayın imkânı

Bir süre önce faaliyete geçirilen YouTube Live‘dan sadece kısıtlı sayıda kullanıcılar ve kuruluşlar yararlanıyordu. Aradan geçen zaman dilimi sonrasında bu servisin kapsamı genişletiliyor. Bundan böyle 1000‘den fazla abonesi bulunan kanallar canlı yayın yapabilecek. Aynı zamanda canlı yayın sırasında farklı kameralar arasında geçiş yapmaya fırsat sunacak olan serviste alt yazı eklemek de mümkün olacak.

Google I/O 2013 ile ilgili yeni gelişmeler olduğunda bu haberimizi güncelleyeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.