Google Chrome’un 25.Sürümü YayınlandıDestek: Test Link
Donanım & Yazılım

Chrome

2 Eylül 2008 tarihinden beri Google tarafından geliştirilen Google Chrome adlı internet tarayıcısının 25.0.1364.97 numaralı sürümü yayınlandı.

Son olarak Ocak ayında 24.0.1312.52 numaralı sürümü yayınlayan Google Chrome‘a 25.0.1364.97 numaralı sürüm ile birkaç yeni özellik eklendi.

Google Chrome hakkında” penceresinden yükleyebileceğiniz 25.0.1364.97 sürümüyle Google Chrome‘a Web Speech API yani ses tanıma özelliği eklendi. Web Speech API sayesinde mikrofondan konuşarak metin yazabileceksiniz. Ayrıca yazdığınız metini kopyalayabilir veya e-posta yoluyla gönderebilirsiniz.

Chrome_25_webeyn

Web Speech API özelliği dışında HTML 5 için geliştirilmiş zaman/gün giriş desteği ve hata işleme için daha geliştirilmiş WebGL‘de 25.0.1364.97 numaralı sürümde dikkat çekiyor.

Web Speech API’nin demosunu buraya tıklayarak deneyebilirsiniz.

Yeni sürümle gelen uygulamalar için başlat menüsü özelliği

Yeni sürümle birlikte birçok kullanıcının hoşuna gidecek bir özellik gelmiş. Chrome App Launcher (Türkçe’si Chrome Uygulama Başlatıcı)…

Chrome_baslat_menusu_webeyn

Bu özelliği etkinleştirdiğinizde Windows başlat çubuğuna yerleşiyor ve tıkladığınızda yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi Chrome uygulamalarının bulunduğu bir başlat menüsü ile karşılaşıyorsunuz.

Yeni gelen bu özellik, sadece Windows’ta çalışıyor.

Chrome Uygulama Başlatıcı özelliğini aktif hale getirin

Bu özelliği aktif hale getirmek çok basit. Öncelikle Chrome’unuzu yeni sürüme güncelledikten sonra adres çubuğuna about:flags yazıyorsunuz. Daha sonra karşınıza gelen bölümden “Chrome Uygulama Başlatıcı”yı buluyor ve etkinleştiriyorsunuz.

Yorumlar

  1. Web Speech API , özelliğini IPHONE’umda Chrome tarayıcısında çok kullanıyorum. Gerçekten harika bir özellik olmuş. Google’ı bu konuda tebrik ediyorum.

    Thumb up 0 Thumb down 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.