Flappy Bird OynayınDestek: Test Link
Bültenler

Günümüzde akıllı telefonlar için en popüler oyun hangisi diye soracak olunsa, hemen hemen tek bir cevap ortaya çıkacaktır, Flappy Bird. Bu garip oyun oldukça basit grafiklere ve seslere sahip olmasına rağmen, pek çok yüksek maliyette yapılan oyunları geride bırakmış durumda. Üstelik tüm sosyal ağlarda adından sıkça bahsediliyor. Popüler video sitelerinde oyun yüzünden çıldırma noktasına gelen pek çok görüntüye erişmek söz konusu.

Peki böylesine basit bir oyun, nasıl mobil oyun dünyasında fenomen olmayı başardı? Son günlerde oyunun yapımcısı Vietnamlı bir gencin, oyunun bu kadar popüler olmasından rahatsız olduğunu ve oyunu kaldıracağını söylese de, oyun hemen her telefonda mevcut. Flappy Bird Oynayan oyuncu sayısı milyonlarla ifade ediliyor. Bu kadar iddialı bir sayıya ulaştığına göre oyunun iyi bir görselliği ya da konusu olduğunu düşünenlerdenseniz yanıldığınızı belirtelim. Çünkü oyunun görüntüsü bundan yıllar önce oynadığımız, Süper Mario oyunu ile hemen hemen aynı. Yani görsellik 2D nin de altında. Üstelik her hangi bir senaryosu dahi bulunmuyor. Ancak bu oyunun en çok indirilen mobil oyun olmasına engel olmadı, aksine popülerliğini arttırdı. Oyunda birkaç piksellik bir kuşu yukarıdan ve aşağıdan uzanan borular arasından, bir yere çarpmadan geçirmemizi konu alıyor. Her bir boru arasından geçişte 1 puan alıyoruz. Ancak oyunun asıl zorluğu ve popüler olmasını sağlayan yönü tam bu noktada başlıyor. Söz gelimi birkaç boruyu geçmek dahi oldukça zorlayıcı. Çünkü tamamen reflekse ve konsantrasyona dayalı bir yapım. Basit görüntüsü ise, kolay bir oyun olduğu izlenimi yaratıyor.

Oyuna girildiği andan itibaren de bunun doğru olmadığını anlıyoruz. Öte yandan Flappy Bird Online ortamda hemen herkesin komik rekor denemelerine şahit oluyoruz. Çünkü genel olarak oynayanların rekorları 20 30 civarında, kimi oyuncular ise henüz 10 a yaklaşamadıklarından mustaripler. Öte yandan oyunun grafiklerinin eski atari oyunlarını andırıyor olması, Retro perspektif bir hava yaratıyor ve oyundan keyif alınmasını arttırıyor. Ancak oynayan oyuncuların yorumlarına göre, Flappy Bird çok çabuk bağımlılık yaratabilen bir oyun. Bizden söylemesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.