Fiber Teknolojinin Geleceği İstanbul’da TartışılacakDestek: Test Link
İnternet

Fiber teknolojinin geleceği Turkcell Superonline’nın katkılarıyla bir kez daha İstanbul’da tartışılacak.

Turkcell Superonline’ın stratejik ortaklığında, IT ve telekomünikasyon konferansları konusunda uzman Hansecom tarafından düzenlenen FTTH Forum, 8-9 Ekim tarihlerinde Hilton Otel’de gerçekleştirilecek.

Eve kadar fiber internet (FTTH), internet dünyasının en aktif aktörleri arasında yer alan oyunseverlerin de büyük önem verdiği kaliteli ve hızlı internetin anahtarı niteliğinde. Fiber konusundaki yatırımlar, Türkiye’nin dünyadaki altyapı ağının en önemli kilit noktalarından biri haline getirilmesi konusunda da önemli rol oynuyor.

BTK’nın 2013 yılı ikinci çeyreğine ilişkin pazar verilerine göre, Türkiye’de toplam fiber abone sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 83,3 artışla 860 bin seviyesinde bulunuyor. Sabit genişbant aboneleri içinde fiberin payı ise yüzde 10,7’ye çıkmış görünüyor.

“Fiberin mümkün kılacağı gelecek resmi çok zengin”

Türkiye’de dünya ile aynı anda fiber internet yatırımlarını başlatan Turkcell Superonline’ın Genel Müdürü Murat Erkan, 2008 yılında kendi altyapılarını kurmak üzere yatırımlara başladıklarında, geleceğin teknolojisinin fiber internet üzerine kurulu olacağını öngörerek vizyoner bir karara imza attıklarını belirtti.Erkan, “5 yıllık dönemde 1,8 milyar TL yatırım yaparak, 75 ile değen ve 32 bin kilometreye ulaşan bir fiber optik altyapı inşa ettik. Bu hız bugün günlük hayatımızda yüksek hızda dosya indirmek ve yüklemek, online oyun oynamak, internetten HD video izlemek gibi pek çok alanda işimizi kolaylaştırıyor. Ancak fiberin mümkün kılacağı gelecek resminde bundan çok daha fazlası olacak. Şehirler arasında bir rekabet unsuru olarak ortaya çıkan akıllı evler ve akıllı şehirler, bu altyapı sayesinde mümkün oluyor” diye konuştu.

Türkiye’de fiber internet pazarının lideri olarak, fiberin faydalarını en doğru şekilde anlatmayı hedefleyen bu foruma stratejik ortak olarak destek sunduklarını belirterek, “İstanbul’un böyle bir foruma ev sahipliği yapmasının, dünyada internetin merkezi olma konusunda rekabetin yoğun olduğu bir dönemde büyük önem taşıdığına inanıyoruz” dedi.

“Akıllı şehir uygulamalarının sağlıklı işlemesi için fiber şart”

Forumun odak konularından biri olan akıllı şehirler meselesine de değinen Murat Erkan, şu bilgileri paylaştı:

“Akıllı şehirler dediğimizde akıllı evlere entegre belediye hizmetleri, sürekli online esnaf topluluğu, otomatik sayaç okuma, online şehir güvenlik sistemleri, bilgilendirme kioskları, video gözlem, dijital tabelalar, coğrafi bilgi sistemine entegre adresleme, anlık pozisyona göre hizmet önerme, akıllı toplu taşıma sistemi entegrasyonu gibi pek çok uygulama aklınıza gelebilir. Bu uygulamaların sağlıklı işlemesi için fiber altyapı büyük önem taşıyor. Biz de fiber konusunda öncü rolümüzün bilinciyle şimdiden harekete geçmiş durumdayız. Sunduğumuz fiber optik ağ üzerinden belediyelerin altyapı harcaması yapmadan dijital kentler oluşmasına olanak sağlıyoruz. İstanbul, Antalya, Bursa, İzmir, Gaziantep gibi pek çok belediye ile belediye birimleri arası iletişim sistemleri, kent güvenlik yönetim sistemleri gibi konularda işbirliklerimiz mevcut” dedi.

Forumda ele alınacak konular

Hansecom Genel Müdürü Hassan Claussen ise, IT ve telekomünikasyon faaliyetleri konusunda uzman bir kuruluş olarak, fiber teknolojisinin yeni gündeme geldiği bir dönem olan 2008 yılında ilk FTTH Forum’u Lizbon’da düzenlediklerini belirtti. Barselona ve Budapeşte’nin ardından geçen yıl İstanbul’da ilk forumu gerçekleştirdiklerini söyleyen Claussen, “FTTH Forum’un temel konularını fiber konusunda piyasadaki trendler, düzenleme ile ilgili konular, iş modelleri, örnek uygulamalar ve FTTH’in ticari olarak nasıl uygulanabilir hale getirileceği gibi başlıklar oluşturuyor. 2008’den bu yana kesintisiz olarak düzenlediğimiz forumda analistler, danışmanlar, operatörler ve medya uzmanları bütün bu konuları geniş bir perspektifle ele alıyor. Aynı zamanda bir networking ortamı oluşturuyor. Katılımcılarımız projelerini konuşmacılarımızla tartışabiliyor, iş ortaklarıyla bir araya gelebiliyor. Foruma ilişkin ayrıntılı bilgiler ftthforum.net adresinde yer alıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.