Facebook’un Windows Phone Uygulaması İçin Güncelleme YoldaDestek: Test Link
Mobil Dünya, Sosyal Ağlar

Facebook

Windows Phone ekosistemi hızla gelişirken kuşkusuz Microsoft’un hazırladığı Facebook uygulaması Android ve iOS uygulamalarına göre yetersiz bir durumdaydı. Microsoft da bu durumun farkında olacak ki Facebook uygulamasına uzun bir aradan sonra büyük çaplı bir güncelleme sunmayı planlıyor.

Şuan için beta aşamasında bulunan uygulamanın halâ bazı eksiklikleri olmasına rağmen mevcut uygulamadan çok daha iyi olduğu bir gerçek. İsterseniz bu iki uygulamaya biraz daha yakından bakalım ve artıları – eksileri nelermiş inceleyelim.

Artılar

Uygulamanın arayüzü neredeyse tamamen değişmiş. Microsoft kendine Android ve iOS uygulamalarını rehber edinmiş olacak ki Windows Phone uygulamasını da bu şekilde hazırlamış. Artık her şey daha derli toplu ve hesabınızdaki açık(online) kişileri nihayet görebiliyorsunuz.

Ayrıca beğen, paylaş ve yorumla butonları da diğer platformlardan alıştığımız yere konulmuş. Eski uygulamada paylaşımın üzerine basılı tutarak beğen penceresinin açılması ve o şekilde beğenebilmek gerçekten zordu.

Facebook-Windows-Phone-webeyn-1

Sayfaların görünümü de değişenler arasında. Hem profil sayfası hem de normal sayfaların görünümü değişmiş durumda. Önceden profil sayfaları epey karışık bir durumdaydı.

En güzel özelliklerden biri de aynı diğer Facebook uygulamalarında olduğu gibi her şeyi sol taraftan açtığımız menüden görebiliyor oluşumuz. Önceki uygulamada olmayan “arama” özelliği de nihayet gelmiş bulunuyor.

Facebook-Windows-Phone-webeyn-2

Ek olarak Facebook, bir süre önce logosunda ufak değişiklik yaptı. Yeni uygulamanın simgesinde de bu yenilikleri görebilmek mümkün.

Eksiler

Dediğimiz gibi uygulama henüz “beta” aşamasında ve hala bazı eksikleri var. Bunlardan bana göre en önemlisi ve hemen düzeltilmesi gereken Türkçe karakterleri(Ğ-Ç-Ş-İ-ı-Ö-Ü gibi) kullanamıyor oluşumuz. Türkçe karakterlere bastığımızda karşımıza bu uyarı çıkıyor. Elbette ki bu sorun giderilecektir fakat o zamana kadar bu uygulama ile chat yapmak yada bir şeyler paylaşmak zorlaşacaktır.

Ayrıca diğer uygulamanın da bir eksiği olan mesajlaşma özelliği tam olarak düzeltilmiş değil. Halâ mesajlar geç geliyor, eski uygulamada yukarı çekerek yeni mesajları kontrol edebiliyordunuz fakat bu bile bir süreden sonra bıkkınlık veriyordu. Android’de veya iOS’ta Facebook ile mesajlaşmaya ve o konfora alışanlar Windows Phone’da biraz zorlanabilir.

Bildirimler ise hala geç gelmekte. Android uygulaması ile yaptığımız karşılaştırmalarda Facebook Beta uygulamasına bildirimler yaklaşık 1-2 dakika geç geliyor. Sanırım bu da kararlı sürüme kadar giderilecek eksikliklerdendir.

Bunun dışında yeni uygulama gerçekten güzel olmuş diyebiliriz. Ufak tefek eksikliklerin de giderilmesi ile tam bir Facebook uygulaması olacağı aşikâr. Umarız “Beta” sürecinden erken çıkar ve herkes kullanmaya başlar. Son olarak Facebook Beta uygulamasını indirmek için bu adresi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.