Facebook’ta Yaygınlaşan Sahte Gizlilik BildirimiDestek: Test Link
Sosyal Ağlar

Bugün paylaşılmaya başlanan Facebook Gizlilik Bildirimi aslında birilerinin büyük şirketleri protesto etme amacından öteye giden birşey değildi.

Türkçe’de olmak üzere bir çok dilde bir sürü kişinin durum güncellemesi olarak girdiği yazı eğer duvarınıza yazmazsanız kişisel bilgilerinizin kullanılabileceğine onay verdiğinizi söylüyordu. Bu metni okuduğunuzda, sanki bir hukukçunun yazdığı gerçek bir yasal hak bildirgesi gibi göründüğünü düşünebilirsiniz, ama öyle değil. Eminiz ki çoğu kişi Facebook hesaplarında arkadaşlarının bu Gizlilik Bildirimini paylaştığına şahit olmuştur. Tabi ki bu sahtekarlıktan öteye giden birşey değildir. Bu yazıyı duvarınızda paylaşmanıza hiçbir gerekçe yok.

Facebook

İtibar etmemenizi öneriyoruz.

Bahsi geçen Gizlilik Bildirimi ise şu şekilde;

Facebook’un yeni kullanım koşullarına cevaben, tarafıma ait her tür kişisel bilgi, görsel, karikatür, resim, fotoğraf ve videonun telif hakkının (Berner Konvansiyonu uyarınca) bana ait olduğunu beyan ederim. Bunların ticari kullanımı için daima benim onayım gerekli olacaktır!

Bu yazıyı kopyalayıp Facebook duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu, haklarınızı telif hakkı kanunları uyarınca koruma altına alacaktır. Mevcut tebliğ uyarınca bunların ifşası, kopyalanması, dağıtılması, yayımı ya da bu profil ve/veya içeriği temel alınarak aleyhime diğer herhangi bir faaliyette bulunulmasının kesinlikle yasak olduğunu Facebook’a bildiririm. Bahse konu yasaklar, Facebook’un yönlendirmesi ya da kontrolü altında çalışan personel, öğrenciler, temsilciler ve/veya diğer her tür çalışan için de geçerli olacaktır. İşbu profil içeriği özel ve gizli bilgi niteliğinde olup, gizliliğimin ihlali yasalar kapsamında cezai işlem gerektiren bir durumdur (UCC 1 1-308-308 1-103 ve Roma Yönetmeliği).

Facebook, sermayesi halka açık bir şirkettir. Tüm üyelerin buna benzer bir bildirimi profillerinde yayınlamaları önerilir. İsterseniz bu bildirimi kopyalayıp duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu tür bir bildirimi en az bir kez yayınlamamanız halinde, fotoğraflarınız ve profil durum güncellemeleriniz de dahil olmak üzere profilinizde yer alan öğelerin kullanımına zımnen onay vermiş olursunuz…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.