Facebook ve Twitter’ın Günümüzdeki YeriDestek: Test Link
İnternet, Sosyal Ağlar

Gün geçtikçe sanmayın ki bu iki dev’in değeri hep aynı kalıyor. Facebook ve Twitter’ın günümüzdeki yeri ve önemini ele alalım..

Günler ilerledikçe Facebook ve Twitter’ın değeri artmakta. İlk olarak Facebook’u ele alalım.
En basitinden örnek: Önceden televizyonlarda program ya da yarışmalarda insanların programın içine dahil olması için, onlara ulaşmaları için mail adresleri verilirdi sıkça. Ya da internet sitesi adresi verilirdi.. Günümüzde artık bunun yerini Facebook aldı diyebiliriz.
Artık televizyonda reklamlarda bile markalar, insanların ulaşmaları için Facebook sayfalarının adreslerini veriyor.

Yine televizyon ile ilgili bir örnek, dizilerde vs. “Facebook” ismine sıkça rastlıyoruz. Artık reklam falan dinlemiyorlar. O kadar normal ve doğal bir hal aldı ki, oyuncuların ağızlarından bile duyuyoruz “Face’te ekledin mi” ya da “Facebook’un var mı” şeklinde cümleleri. İnternet siteleri de artık Facebook’ta yerini alıyor ve güncel olarak kullanıyor..

Son günlerde Google’ın sosyal ağ projesi Plus’a karşılık Facebook’un atağı gecikmedi ve görüntülü görüşme hizmetini duyurdu. Böylece devler arasındaki rekabet, biz yani kullanıcıya yaradı.

Gelelim Twitter’a. Aslında Twitter, Facebook’a göre büyük/yaşlı kesim tarafından daha az tanınıyor. Fakat Twitter’ın dil seçeneklerine dilimiz Türkçe’yi de eklemesi ile ülkemizde kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor.

Ünlüler de artık Twitter’ı yaygın olarak kullanıyorlar. Hayranları ile iletişime geçip onlarla konuşmak için Facebook değil, Twitter’ı tercih ediyorlar.

Twitter’ın bir de şöyle bir önemi var: İnternetimizde “sosyal medya” kavramının tanınmasında önemli bir rolü var Twitter’ın. Twitter’ın yükselmesi ile birlikte, Twitter ve Facebook sosyal medya kavramı ile genelleme yapılıyor.

Genel olarak Twitter ve Facebook’un günümüzdeki yeri, önemi ve kullanım derecelerini özetlemeye çalıştık.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.