Facebook Uygulamalarına İzin Vermeden Önce OkuyunDestek: Test Link
İnternet, Sosyal Ağlar

Facebook’taki uygulamalara izin vermeden önce okumalısınız..

Facebook hakkında daha fazla bilinçli olmanız için elimizden geleni yapıyoruz.
Burada Facebook’ta ki Auto Like yönteminden bahsetmiştik. Bu seferde Facebook uygulamalarının neler getireceğinden bahsedeceğiz.

Malumunuz, Facebook’ta herhangi bir uygulamaya giriş yapacağınızda o uygulama sizden izin ister ve sizde İzin Ver ya da İzin Verme butonuna tıklarsınız.

Asıl söylemek istediğimiz işte burada başlıyor. “İzin Ver” dedikten sonra olacaklar..

Herhangi bir uygulamaya izin vermeden önce, mutlaka sol tarafta yazanları okumalısınız. Sol tarafta yazan şeyler, o uygulamanın sizin profiliniz ile ilgili neler yapabilecekleri.. Örneğin pek iyi olmayan bir uygulamaya İzin Ver dediniz. O uygulamanın neler yapacaklarında Duvarıma yazma varsa, sizden habersiz olarak duvarınıza herhangi birşey yazabilir.

Bu yöntem maalesef kötü işlerde de kullanılmakta. Meşhur kişiler hakkında uygulama sahipleri bir haber yapıyorlar. Örneğin, şu şu öldü ya da YGS iptal edildi gibi popüler, merak uyandıracak şeyleri seçiyorlar.

Aşağıda örnekler:

Küçük Osman hakkında yalan haber.

Yukarıdaki resimde Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizisinin sevilen oyuncusu Küçük Osman hakkında yalan bir haber görüyorsunuz. İşte uygulamanın yayılması böyle oluyor. Popüler kişilere veya olaylara meraktan dolayı insanlar ona tıklayınca uygulama izin istediğinde sol tarafta uygulamanın profilinizde neler yapacaklarına bakmadan direk İzin Ver’e tıklanıyor.

Siz o uygulamaya izin verdikten sonra uygulamanın yapımcısı sizin duvarınızda istediğini paylaşabilir.

YGS hakkında yapılan yalan haber.

Facebook’ta uygulamalara erişirken gelen ekran aşağıdaki resimdeki gibidir.


(Sol tarafta uygulamanın neler yapabileceklerini görüyoruz.)

Yani özetlemek gerekirse, meraktan bile olsa Facebook’ta herhangi bir uygulamaya izin verirken mutlaka sol tarafta o uygulamanın profilinizde neler yapabilecekleri kısmına mutlaka bakın. Hatta çok önemli değilse, uygulama izinlerinde Duvarıma yazma varsa izin vermeyin.

Umuyoruz ki faydalı olur..

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.