Facebook Takvimime Uygulamasına Dikkat!Destek: Test Link
İnternet, Sosyal Ağlar

Facebook uygulamalarına izin vermeden önce okuyun başlıklı bir yazı yazmıştık ve bir uygulamaya izin vermeden önce o uygulamanın neler yapabileceğine göz atın ve çok önemli ise izin verin demeye çalışmıştık. Takvimime adlı uygulama, kötü amaçlı uygulamalardan birisi.

Son zamanlarda aşırı derecede yaygın olduğunu farkettik Takvimime adlı uygulamanın. Uygulama, arkadaşlarınızın doğum günlerini girmenizi istiyor ve bir takvim oluşturuyor. Tabi bunları yapabilmek için uygulamaya girişte ilk olarak çıkan İzin Ver’e tıklamalısınız. İzin Ver’e tıkladıktan sonra sizden habersiz bir şekilde bilgileriniz ele geçiriliyor ve yine sizin haberiniz olmadan listenizdeki arkadaşlarınıza bu uygulamanın daveti gönderiliyor (sizin tarafınızdan).

Facebook bu uygulamayı desteklemiyor. Yani Facebook Apps tarafından bu uygulama güvenilmez olarak işaretlenmiş durumda. Siz uygulamaya girerken İzin Ver dedikten sonra bilgileriniz uygulamanın geliştiricileri tarafından ele geçiriliyor.

Takvimime adlı bu kötü amaçlı uygulamaya İzin Verdiyseniz, bir an önce kaldırın ve şifrenizi değiştirin.

Takvimime uygulaması nasıl kaldırılır?
• Sağ üstte Ana Sayfa butonunun yanında bulunan ok işaretine tıklayın.
• Hesap Ayarları’na girin.
• Sol tarafdan Uygulamalar’ı seçin.
Uygulamalar’a girdikten sonra, kullandığınız uygulamaların listesi karşınıza gelecek. Orada Takvimime uygulaması varsa onu bulun ve sağ tarafındaki çarpı işaretine tıklayıp, ardından Uygulamayı Kaldır deyip bir an önce kaldırın.
• Şifrenizi değiştirmeyi (yenilemeyi) unutmayın.

Bu kötü amaçlı uygulamaya 2 milyondan fazla kişi “İzin Ver” dediği için bilgileri tehlikede.

Ayrıca Facebook’ta güvenmediğiniz her uygulamaya kesinlikle İzin Ver demeyin..

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.