Facebook Sayfası Açtıktan Sonraki AşamalarDestek: Test Link
İnternet

Merhabalar.
Facebook sayfası açma hakkında Facebook Sayfası Oluşturmak Hiç Zor Değil adlı bir makale yazmıştık ve Facebook sayfası açmanın kolaylığından bahsetmiştik.

Bu yazımızda Facebook sayfası açtıktan sonra dikkat edilmesi gereken hususlara, sayfaya Static FBML eklemeye vs. değineceğiz. Kısacası Facebook sayfaları ile ilgili bir yazı olacak..

http://www.webeyn.com

Facebook sayfanızın sürekli açık kalacağı garantisini kimse veremez. Birgün ansızın Facebook tarafından kapatılabilir ve emekleriniz boşa gidebilir. İşletmeniz/kuruluşunuz için bir sayfa açmadıysanız yani öylesine bir isim ile sayfa açtıysanız, gelecek şikayetler doğrultusunda sayfanız kapatılabilir. Yani sayfayı beğenen sayısı çok kapatmayalım şeklinde birşey uygulamıyor Facebook. Ne olursa olsun gerçek sayfa değilse kapatabilir.

Eğer internet siteniz için bir sayfa açacaksanız dikkat etmenizde fayda var;
Örneğin, internet siteniz XX Blog.com şeklindeyse, Facebook sayfanızı XX Blog.com olarak değilde XX Blog olarak açın ve sayfa kullanıcı adı olarak xxblog kullanıcı adını alın. İnternet sitenizinde xxblog.com olduğunu düşünürsek, böylece internet sitenizin ve sayfanızın gerçekliğini Facebook’a kanıtlamış olursunuz. İleride sayfanız büyüdüğünde gerçek bir sayfa değilse yani bir işletme ya da internet sayfasına ait bir sayfa değilse, Facebook sizden sayfayı doğrulamanızı istiyor ve yayın haklarınızı engelliyor. Doğrulama içinse, sitenize Facebook sayfanıza ait beğen kutusu eklemenizi ve sayfanızda o siteyi belirtmenizi istiyor. Bizim sitemiz webeyn.com. Facebook sayfamızı WeBeyn adı ile açtık ve webeyn kullanıcı adını kullanıyoruz. Sitemizde de sayfamıza ait beğen kutusu bulunmakta. (Sağ altta)

Ayrıca, illegal yollarla sayfanızı beğendirmeye çalışmamanızda fayda var. Facebook, illegal yollarla yani istek dışı (auto like) yöntemlerle insanlara sayfanızı beğendirdiğinizi anlarsa sayfanızı kapatıyor. (Örnek, Facebook Türk Bayrağı adlı sayfa bu yüzden kapandı. Türk Bayrağı adlı sayfada bağlantı paylaşarak sayfayı açan kişinin kişisel sayfası habersizce yani auto like yöntemi kullanılarak beğendiriliyordu.)

Sayfanıza gelen kişileri “Hoşgeldin” diyerek karşılayın
Bunun için sayfanıza Static FBML adlı uygulamayı eklemelisiniz. Örneğin, bizim (webeyn) Facebook sayfamıza girenler ilk bu ekranla karşılaşıyorlar: https://www.facebook.com/webeyn?sk=app_4949752878
Static FBML eklemek için, Static FBML’nin sayfasına girip Uygulamaya Git deniliyordu fakat şu sıralar bu yöntem çalışmıyor, sorun var. Static FBML’yi sayfanıza eklemek için başka bir yöntem söylüyoruz sizlere. Buraya tıklayın, sayfanızı seçin ve Static FBML uygulamasını ekle butonuna tıklayın. Daha sonra sayfanıza girin, sağ üstteki Sayfayı Düzenle butonuna tıklayıp, soldan Uygulamalar’a girin ve alt kısımda FBML’yi bulun. FBML’yi bulduktan sonra alt kısmındaki Uygulamaya Git yazısına tıklayın. Yazı yazılacak alan göreceksiniz. Oraya HTML kodu yazabilirsiniz.

Sayfaya Static FBML ekleme (videolu anlatım)

Yorumlar

 1. Büşra

  merhaba ,
  benim yeni açtığım bi sayfam var ve bugün ben sayfama static fbmlyi ekledim fakat ekledeğimden beri uygulamalar kısmını açamıyorum sebebini anlayamadım ne olabilir acaba ? yardımcı olursanız çok sevinirim..

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Üstadım, ben facebook sayfamın en üstünde zaten var olan Beğen butonuna link vermek istiyorum. Bu mümkün mü? Bazı sayfalarda gördüm. Mesela Turkcell’in sayfasında… Yardımcı olursan sevinirim. Selamlar…

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • Merhaba,
   Turkcell’in sayfasını inceledim.
   Beğen butonuna tıkladıktan sonra belirledikleri bir sekmeye yönleniyorsunuz.
   Onunla ilgili maalesef bir bilgim yok ama sayfanızı beğenmeyen kullanıcıların sayfanıza ilk girdiklerinde karşılaşacakları sekmeyi sayfa ayarlarında bulunan “Varsayılan Açılış Sekmesi” bölümünden ayarlayabiliyorsunuz.
   Sevgiler.

   Thumb up 0 Thumb down 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.