Facebook, İnsansız Hava Araçlarıyla İnterneti YayacakDestek: Test Link
İnternet

Facebook, bir süre önce Samsung, Nokia, Opera ve Quallcomm gibi teknoloji devleri ile birlikte tüm dünyada internet erişiminin olmasına yönelik ortak bir proje içerisine girmişti. İnternetin yaygınlaştırılmasını amaçlayan bu proje kapsamında internetle ilgili engelleri aşmak için çalışma yapılıyor.

Facebook, mühendislerinin insansız hava aracı ile ilgili çalışma yaptıklarını doğruladı. İnsansız hava araçlarıyla dünyanın en uzak noktalarına da internet ulaştırılacak.

Internet.org projesi üzerinden yapılan açıklamaya göre insansız hava araçları hava şartlarından etkilenmeyecek ve uzun süre boyunca 20 bin metre yükseklikte gezinti yapacak.

Facebook, proje ile ilgili NASA’dan ve güneş enerjili hava araçlarıyla ilgili çalışmalar yapan Ascenta şirketinden uzmanları işe almış durumda.

Mühendisler havada iletişimi iyi noktalara taşımak için çalışmalar yapıyor ve FSO adındaki yöntemle birlikte lazer ışınlarını kullanarak hava araçları ve yer arasında mesaj trafiği sağlamayı amaçlıyorlar.

Facebook’un kurucu ve CEO’su Mark Zuckerberg, konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamayı profilinde paylaştı. Facebook’un bir süre önce teknoloji devleri ile birlikte gerçekleştirdiği Internet.org girişimi ile ilgili detaylara buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.