Facebook, f8 Konferansında Yeni Özelliklerini DuyurduDestek: Test Link
Sosyal Ağlar

3 yılın ardından yeniden düzenlenen geliştiriciler konferansının açılış konuşmasını Facebook’un kurucu ve CEO’su Mark Zuckerberg yaptı.

Halka arzın ardından ilk kez düzenlenen geliştiriciler konferansına yaklaşık olarak 2000 kişi katıldı.

San Francisco’da gerçekleşen konferansta bazı yeni özellikler duyuruldu.

“Facebook ile giriş yap” artık anonim olarak kullanılabilecek

Zuckerberg, kullanıcıların internet sitelerine giriş yapacakları esnada “Facebook ile giriş yap” butonunu kullanmaya çekindiklerini söyledi. Giriş yaparken sıkça gördüğümüz “Facebook ile giriş yap” butonu, bundan böyle anonim olarak kullanılabilecek. Bu buton ile ilgili en dikkat çeken yenilik ise paylaşılan bilgileri ilgilendiriyor. Artık kullanıcılar, üçüncü parti site / uygulamalarla paylaşacağı kişisel bilgilerini seçebilecek. Kullanıcıların uygulamalara anonim olarak giriş yapmaları durumunda uygulama deneyimi sırasında herhangi bir kısıtlama olmayacak.

Mobil beğen tuşu

Facebook-mobil-begen-tusu-webeyn

Facebook, “Beğen” tuşunu genişletiyor. Konferansta duyurulan “mobil beğen tuşu”, üçüncü parti uygulama geliştiriciler tarafından uygulamalara eklenebilecek. Kullanıcıların paylaşımını artırmaya yönelik olan mobil beğen tuşu, kullanıcıların mobil uygulamalarda da diledikleri şeyleri beğenmelerine imkân tanıyor. Mobil beğen tuşunun önümüzdeki günlerde aktif hale gelmesi bekleniyor.

App Links

AppLinks.org da konferansta duyuruldu. App Links, uygulamalar arasında bağlantı sağlayacak ve bağımsız mobil uygulama geliştiricileri ile şirketler tarafından kullanılabilecek. Örnek vermek gerekirse Twitter’da paylaşılmış olan Dropbox linkine tıklandığında kullanıcılar kolayca Dropbox uygulamasına ulaşabilecek ve isterlerse Dropbox’tan tekrar Twitter’a geri dönüş yapabilecek.

Audience Network

Konferansta duyurulan yeniliklerden biri olan Audience Network, yazılım geliştiricilere uygulama reklamlarıyla uğraşmadan Facebook üzerinden işlem yapmalarına imkân tanıyor. Audience Network’ün iOS ve Android desteği olacak.

Paylaşılan bilgiler

Facebook oyunlarında her ay 375 milyon oyuncunun bulunduğu, 100’den fazla oyun geliştiricisinin 2013 yılı içerisinde 1 milyon dolardan fazla gelir sağladığı, Facebook üzerinden gerçekleşen ödemelerin 3 milyar dolara ulaştığı ve 2015’te düzenlenecek olan f8 konferansının 25 Mart tarihinde gerçekleşeceği gibi bilgiler de konferansta paylaşıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.