Facebook Etkileşimini ArttırmakDestek: Test Link
Sosyal Ağlar

Blog yazarlığı ve Blogger ile ilgili içerik üreten konuk yazarımız Serdar Kara, WeBeyn için yazdı…

Blogumu oluşturduğumda yaptığım ilk işlerden biri, bloguma ait bir Facebook sayfası oluşturarak hem yoğun şekilde Facebook kullanan insanların yeni yazılarımdan Facebook aracılığıyla haberdar olmasını  sağlamak, hem de Facebook’taki milyonlarca kullanıcı arasından hedef kitleme ulaşarak bloguma yeni okuyucular kazandırmaktı.

“Bunları gerçekleştirmek için neler yaptın?” diye soracak olursanız, yaptığım tek şey blogumdan Facebook sayfama link vermek ve yeni bir yazı yazdığımda Facebook sayfamda paylaşmaktı.

Peki başarılı oldum mu? Elbette hayır…

Görünürlük

İlk zamanlarda hiç bir şey istediğim gibi olmamıştı.Günler geçmesine rağmen sadece bir kaç kişi sayfamı beğenmişti.Trafik kaynaklarıma baktığımda Facebook’tan tek tük ziyaretçi geldiğini görüyordum.Bir şeyleri yanlış yaptığım açıktı ama aktif bir Facebook kullanıcısı olmadığım için tam olarak neleri yapmam/yapmamam gerektiğini bilmiyordum.

Biraz araştırma yapmaya karar verdim.Yerli yabancı bir çok sosyal medya ajansının ve sosyal medya uzmanının makalelerini okudum.Böylece EdgeRank isimli algoritmanın varlığından haberdar oldum.

Artık daha bilinçliydim ve Facebook’ta görünür olmak zorunda olduğumun farkındaydım.Blogumda ve Facebook sayfamda yaptığım küçük değişiklikler ile hem beğeni sayımı, hem Facebook trafiğimi arttırmayı planlamıştım.

Neler mi yaptım?

1. Facebook Pluginler

Yaptığım ilk değişiklik blogumda oldu.Ziyaretçilerimin Facebook sayfama ulaşmalarını ve sayfamı beğenmelerini sağlayacak pluginler ekledim.

Facebook’un pluginler sayfasında, blogcuların işine yarayacak onlarca plugin var ve eklemesi çok kolay.Zor olan bunları doğru yerde ve doğru şekilde kullanmak.Bir kaç denemeden sonra blogum için en uygun pluginlerin hangileri olduğuna karar verdim ve bulnarı blog tasarımına uydurarak ziyaretçilerin dikkatini çekecek yerlere yerleştirdim.

2. Doğru Zaman

Facebook sayfamda paylaştığım bir iletinin daha çok kişiye ulaşmasını istiyorsam, bu iletiyi doğru zamanda paylaşm gerektiğini farkettim.Önemli olan benim değil, sayfamı takip edenlerin online olduğu gün ve saatler.

Aynı iletiyi farklı gün ve saatlerde paylaşarak en çok reaksiyonu hangisinde aldığımı bulmaya çalıştım. Paylaşımlarımı o zaman diliminde yaparak ulaşabileceğim maksimum kişiye ulaştım.

3. Açıklamalar

Blogumda yayınladığım bir yazımı Facebook sayfamda paylaşırken yaptığım şey, o yazının linkine yazarak “Gönder” butonuna basmaktı.Daha sonra açıklama kısmını doldurmaya başladım.İnsanların ilgisini çekecek ve “call to action” içeren açıklamalar yazmaya başladım.Bu şekilde yaptığım paylaşımların tıklanma oranın çok daha fazla olduğunu gördüm.

4. Paylaşım Çeşitliliği

Evet, bu sayfa blogum için oluşturduğum bir Facebook sayfası ama sadece blog yazılarıı paylaştığım bir yer olmamalıydı.Facebook sayfamı beğenenlerin veya potansiyel takipçilerin hoşuna gidecek, onların ilgisini çekecek paylaşımlar yapmak hem onlar için hem de benim için iyi olabilirdi.

Facebook sayfamı mini bir blog olarak kullanmaya başladım.Blog yazarlarını ilgilendirecek haberler yazıyordum, linkler, fotoğrafllar ve videolar paylaşıyordum.Bu şekilde hem takipçi sayıımı hem de takpçilerle etkileşimimi arttırdım.

5. Çapraz Paylaşım

Tıpkı Facebook’ta olduğu gibi Twitter ve Google+ gibi diğer popüler sosyal ağlarda da blogum adına hesap oluşturmuştum.Ancak unları birbirine bağlamamıştım ve birinde paylaştığım bir iletiden diğerini takip edenlerin haberi olmuyordu.

Çapraz paylaşım dediğim şey; bir sosyal paylaştığım bir iletinin linkini diğer sosyal ağlarda da paylaşmak.Bu sayede beni Twitter ve Google+ aracılığıyla takip edenlere de Facebook’ta değerli paylaşımlar yaptığımı gösteriyor ve Facebook sayfamı da beğenmeleri için nedenler sunuyordum.

6. Etkinlikler

Artık yavaş yavaş Facebook’taki en önemli şeyin “etkileşim” olduğunu anlamaya başlamıştım.Daha çok görünmek istiyorsam, daha fazla kişiye ulaşmak istiyorsam etkileşim oranını mutlaka arttırmam gerekiyordu.

Bunun için de yorum ve “like” almaya yönelik bazı etkinlikler düzenldim.Neler bunlar? Anketler, yarışmalar, çekilişler vs.

Facebook Insights’a göz attığımda, özellikle bu etkinlikler düzenlediğim haftalarda “erişim” ve “hakkımda konuşanlar”ın 4-5 katına çıktığını farkettim.

Yazar Hakkında:

Serdar Kara Bu yazı; blog yazarlığı, Blogger geliştirme, SEO, sosyal medya, dijital pazarlama konularıyla ilgilenen ve içerik üreten tarafından yazılmıştır. Yazarın diğer yazılarını kişisel blogu olan Blog Hocam’da okuyabilirsiniz.

Yorumlar

  1. Ali Özdemir

    Teşekkürler Serdar Bey başarılarınızın devamını dilerim blog yazarlığında bizlere çok faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz..

    Thumb up 0 Thumb down 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.