EUREKA Programı Türkiye’de Üretilen TV’lerin Daha Akıllı Olmasına Yardımcı OluyorDestek: Test Link
Diğer

Eğer son zamanlarda Vestel’den yeni bir televizyon aldıysanız, eski televizyonunuzdan muhtemelen daha akıllıdır. Akıllı TV’ler aynı zamanda, entegre edilmiş internet bağlantısına sahip, hali hazırda Avrupa’daki TV satışlarının yaklaşık üçte biri olan, bağlantılı ve hibrid televizyonlar olarak da bilinmektedirler. Onlar, televizyon ve internetin yoğunlaşan yakınsaması tarafından yönlendirilmiş, devasa ve hızla yayılan bir değer zincirindeki son noktadır.

Tüketiciler için bu eğlence cenneti gibidir, ancak bunu gerçekleştirmesi ağ operatörleri, sistem geliştiriciler ve yapımcılar için hem önemli bir fırsat hem de zorlu bir iştir. AB tarafından finanse edilmiş birçok proje, son kullanıcılara yönelik bir TV’deki tüm medyanın sorunsuz bir entegrasyonunu sağlamak için en iyi yöntemlerin bulunmasından, içeriğin sunulmasına kadar olan zorlukları karşılamaktadır.

Celtic Genio projesi, daha geleneksel ses ve veri hizmetlerinin yanı sıra internet kaynaklı medya içeriğini son kullanıcılara sağlamak için bugün tipik olarak yüksek hızda internet bağlantısını kullanan, yüksek çözünürlüklü (HD) ve akıllı TV’lerin sağlanmasına odaklanmaktadır. Araştırmacılar, kullanıcı tarafından oluşturulmuş içeriğin yanı sıra, daha fazla eğlence ve sosyal ağa sahip TV izleme deneyimini zenginleştirmek amacıyla kullanıcı merkezli teknolojiler geliştirmektedir. GENIO projesi, yeni nesil ev ağına imkân tanıyan bir platform tanımlamıştır. Bu türden bir platform, evi telekomünikasyon operatörleri ve hizmet sağlayıcılar için gittikçe artan bir biçimde karmaşık ve zor bir ortama çeviren bağlı kullanıcıların, aygıtların, hizmetlerin ve kullanıcı tarafından oluşturulmuş içeriklerin sayısındaki hızlı büyümeyle başa çıkmayı olanaklı hale getirmektedir.

“Proje sırasında Vestel tarafından geliştirilmiş olan “birleşik katalog” kavramı, son kullanıcılara içerik sunmayı otomatik bir hale getirdiğinden, şirketin Smart TV ürünleri için katma bir değerdir” diyen Vestel Electronics’de AR-GE proje müdürü Koray Kılıç, şöyle devam ediyor: “GENIO Projesi’nden önce, yeni içerik ilavesi her gün manüel olarak gerçekleştiriliyordu. Hali hazırda bunu otomatik olarak yapmaktadır. Bu Vestel Smart TV konseptleri için çok önemli bir özelliktir. Vestel birleşik katalog yaklaşımını geliştirmeye devam edecektir”.

GENIO girişiminde, beş Avrupa ülkesinden 13 şirket ve kurumdan oluşan bir takım, Akılı TV Sunucu Yazılımı (Smart TV Server Software) ve DMR & DLNA özellikli Akıllı TV (Smart TV) üretmek için yeni teknolojileri kullanmaya odaklanmıştır.

Koray Kılıç sözlerini şöyle tamamlıyor: “Vestel’in öngörülen Yatırım Getirisi, şu anda bu proje sırasında geliştirilmiş bir teknoloji olan “Akıllı TV’leri” sattığı için üç katı artmış durumdadır”.

Bu makalede öne çıkan Celtic GENIO projesi, araştırma ve geliştirmeye yönelik, EUREKA programı tarafından desteklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.